Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Szczyt ONZ. Andrzej Duda spotka się z Guterresem i Erdoganem. Tematem tranzyt ukraińskiego zboża

Kwestia ukraińskiego zboża będzie jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ oraz prezydentem Turcji. Chodzi o zbadanie możliwości przywrócenia eksportu zboża przez porty na Morzu Czarnym.

Prezydent Andrzej Duda jest w Nowym Jorku w związku z rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Zarówno podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem jak i z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem – polski prezydent ma mówić przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Prezydent Andrzej Duda w ONZ. Omówi kwestię eksportu zboża przez Morze Czarne

Prezydencki minister Marcin Przydacz zapowiada, że jednym z tematów będzie także kwestia wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez porty na Morzu Czarnym, w tym przez Odessę.

– Polska uważa, że tutaj przede wszystkim trzeba naciskać dyplomatycznie na Rosję, aby odblokowała możliwości transportu zboża przez Morze Czarne. Tym samym, zmniejszy się nacisk gospodarczy na granice wschodnie Unii Europejskiej, na granice Polski, Słowacji, Węgier czy Rumuni – mówił w Nowym Jorku minister Marcin Przydacz.

To właśnie szef ONZ i turecki prezydent w ubiegłym roku wynegocjowali porozumienie zbożowe Rosji z Ukrainą. W tym roku jednak Rosja to porozumienie zerwała.

Tymczasowe korytarze do ewakuacji statków

W poniedziałek po południu kolejny statek wypłynął z portu morskiego w Odessie na Ukrainie. „Puma” kieruje się do Bosforu tymczasowym korytarzem żeglugowym, utworzonym w celu umożliwienia ewakuacji statków znajdujących się w ukraińskich portach Czarnomorsk, Odessa i Piwdiennyj.

„Puma” przebywała w Odessie od 19 lutego ubiegłego roku i nie mógł opuścić portu z powodu rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy i zamknięcia niektórych obszarów Morza Czarnego. Na jej pokładzie znajduje się 16 tysięcy ton metalu i 14 tysięcy ton rzepaku.

https://x.com/prezydentpl/status/1703825219083780181?s=20

źródło: polskieradio24.pl / fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Obchody Szczecińskiego Grudnia ’70. „Oni wyrwali władzę komunistom”

KM

Pablo Arrarte skipperem polskiej załogi w regatach The Ocean Race

BS

Port rybacki ważnym elementem gospodarczego krajobrazu Stepnicy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie