Polski Portal Morski
Aktualności Porty Technologie

Cyfryzacja i BIM: Klucz do Efektywności i Rozwoju Portu Gdynia

Rozwój technologiczny i cyfryzacja to nieodzowne elementy współczesnego świata. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ma ogromny wpływ na efektywność działania przedsiębiorstw, instytucji oraz infrastruktury miejskiej. Morski Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych portów w Polsce, nie pozostaje w tyle i konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju cyfryzacji. Kluczowym elementem tego procesu jest implementacja technologii BIM (Building Information Modeling), która przyczynia się do zintegrowanego zarządzania infrastrukturą portu i stanowi fundament przyszłych inwestycji.

Od kilku lat Zarząd Morskiego Portu Gdynia konsekwentnie kieruje swoje działania w kierunku cyfryzacji procesów i technologii. Jednym z kluczowych osiągnięć jest stworzenie platformy do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową, znanej jako “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. Ten cyfrowy projekt, który jest fundamentem strategii cyfryzacji Portu, umożliwia pracownikom Działu Budowli Hydrotechnicznych korzystanie z cyfrowego odwzorowania infrastruktury nabrzeży przy wykorzystaniu modeli BIM. To oznacza, że informacje związane z utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą portową są dostępne w cyfrowej formie, co znacząco ułatwia procesy planowania i koordynacji działań.

Jednak sukces wdrożenia BIM to nie tylko kwestia narzędzi i technologii, ale również strategicznego podejścia oraz zaangażowania wszystkich stron biorących udział w procesie. Patrząc z perspektywy czasu, można wyróżnić kilka kluczowych elementów, które miały wpływ na sukces wdrożenia BIM w Port Gdynia:

  1. Świadomość i Wsparcie Decydentów: Istotnym krokiem było zrozumienie korzyści, jakie BIM może przynieść organizacji, przez decydentów. Władze portu musiały być świadome potencjału BIM i gotowe wesprzeć tę inicjatywę.
  2. Zespół BIM: Wdrożenie BIM to zmiana kultury organizacyjnej i procesów pracy. Utworzenie odpowiedniego zespołu, składającego się z doświadczonych specjalistów BIM, wspieranego przez ambasadorów BIM, było niezbędne.
  3. Strategia i Cele BIM: Port Gdynia opracował strategię wdrożenia BIM, która określa cele, harmonogram i budżet inicjatywy, uwzględniając konkretne potrzeby przedsiębiorstwa.
  4. Szkolenia i Rozwój Kompetencji: Wdrożenie BIM wymagało odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Świadomi pracownicy stanowią kluczowy element sukcesu.
  5. Oprogramowanie i Narzędzia BIM: Wybór odpowiedniego oprogramowania i narzędzi BIM dostosowanych do potrzeb Portu Gdynia był kluczowy.
  6. Standardy i Protokoły: Wprowadzenie standaryzacji BIM zapewniło spójność i współpracę między różnymi uczestnikami projektu.
  7. Partnerzy ZMPG: BIM wpłynął na nowe standardy współpracy z partnerami i dostawcami, co obejmuje wszystkie strony zaangażowane w proces inwestycyjny.
  8. Kultura Organizacyjna: Zmiana kultury organizacyjnej, by sprzyjała innowacjom i współpracy opartej na BIM, była nieodzowna.

Zarząd Portu zdaje sobie sprawę, że proces wdrożenia BIM to proces ciągły. Wyznaczone osoby monitorują postępy, uczestniczą w konferencjach i wydarzeniach, by rozwijać swoje kompetencje i podnosić świadomość BIM w organizacji.

Wprowadzenie wymagań dotyczących BIM do przetargów na projekty i realizacje inwestycji przyniesie wiele korzyści, w tym zwiększenie efektywności projektowania i realizacji inwestycji. Port Gdynia już realizuje projekty w metodyce BIM, a standaryzacja BIM wpłynie na wartość dodaną, zwiększenie efektywności, a także ułatwi zarządzanie i utrzymanie infrastruktury portowej.

Współczesne porty to skomplikowana infrastruktura, która wymaga efektywnego zarządzania, monitorowania i koordynacji wielu różnorodnych działań. Wykorzystanie technologii cyfrowych pomoże w poprawie efektywności i bezpieczeństwa operacji portowych. Podejmujemy kolejne kroki w działaniach, zgodnie z realizacją koncepcji Smart Port, w którą wpisuje się metodyka BIM niezbędna do zarządzania i utrzymania infrastruktury portowej w środowisku cyfrowym – Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Dla Portu Gdynia cyfryzacja to klucz do efektywności i rozwoju. BIM staje się nie tylko narzędziem zarządzania infrastrukturą portową, ale także fundamentem przyszłych inwestycji i modernizacji. Dzięki tym krokom, Port Gdynia pozostaje na czele zmian technologicznych, gotowy na wyzwania przyszłości i dalszy rozwój.

źródło/fot. ZMPG

Zobacz podobne

W. Brytania/ W Izbie Gmin debata o zagrożeniach związanych z Nord Stream 2

KD

Finanse, kapitał, gospodarka a niepewność geopolityczna

BS

Kutry dalej w modzie – sposób na uaktywnienie polskich stoczni?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie