Polski Portal Morski
Aktualności

250. dostawa gazu do Świnoujścia. To kluczowy surowiec dla bezpieczeństwa energetycznego kraju

Do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, w ubiegłym tygodniu, przypłynął statek z jubileuszową, 250. dostawą skroplonego gazu ziemnego. Od początku działania krajowego gazoportu odebrano w nim blisko 19,7 mln ton surowca. Gazowiec dostarczający LNG to Energy Endeavour ze Stanów Zjednoczonych, na mocy długoterminowej umowy z koncernem Cheniere Energy.

LNG to dziś jeden z filarów bezpieczeństwa energetycznego, pokrywający około 1/3 rocznego zapotrzebowania Polski na błękitne paliwo. To 250. dostawa skroplonego gazu ziemnego odebrana w świnoujskim gazoporcie od momentu jego uruchomienia na przełomie 2015 i 2016 r. Przyjęte wtedy dwa pierwsze ładunki posłużyły do rozruchu technicznego instalacji. Rozładunek pierwszej dostawy komercyjnej miał miejsce w czerwcu 2016 roku.

Więcej gazu

Rosnąca dynamika importu skroplonego gazu ziemnego do Polski sprawia, że rynek ten nieustannie ewoluuje. Grupa Orlen zapowiada dalsze inwestycje w rozwój LNG, w tym włączenie do użytku kolejnych gazowców z floty Orlen S.A., czy rezerwacje mocy regazyfikacyjnych pływającego terminala FSRU, który powstaje w Zatoce Gdańskiej.

Według Instytutu Studiów Energetycznych (ISE), w drugim kwartale 2023 roku Polska odebrała 15 transportów LNG o łącznym wolumenie około 1,13 mln ton LNG (około 1,56 mld m sześc.). Głównymi dostawcami LNG do Polski są USA i Katar.

Mix energetyczny

Obecny miks energetyczny Polski wygląda następująco:

  • 48% energii pochodzi ze spalania węgla kamiennego,
  • 17% energii pochodzi ze spalania węgla brunatnego,
  • 25% energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE),
  • 6% energii pochodzi z gazu ziemnego,
  • 3% energii pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowych.

Polska dąży do stopniowego odchodzenia od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz ekologicznych odpowiedników. W ramach tej strategii realizowane są projekty morskich farm wiatrowych oraz wdrożono fotowoltaikę w wielu gospodarstwach domowych.

źródło/fot: polskieradio24.pl

Zobacz podobne

Premier Morawiecki: otwierany dzisiaj kanał żeglugowy, to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości

JJ

Port Gdańsk jest przygotowany na wzmożony ruch samochodów ciężarowych ze zbożem

BS

Nasze Łowiska – pół miliona narybku trafiło do obwodów rybackich Wód Polskich!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie