Polski Portal Morski
Aktualności

PERN/ Badania archeologiczne poprzedzą budowę trzech zbiorników w bazie paliw w Dębogórzu

Badania archeologiczne poprzedzą budowę trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy w należącej do PERN bazie paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Spółka ogłosiła postępowanie na przeprowadzenie wykopalisk. Celem jest m.in. przygotowanie terenu pod inwestycję.

Jak poinformował PERN w ogłoszeniu, przedmiotem zamówienia jest wykonanie badań archeologicznych, wyprzedzających inwestycję budowy zbiorników magazynowych o pojemności trzy razy po 50 tys. metrów sześc. każdy wraz z infrastrukturą towarzyszącą w bazie paliw w Dębogórzu.

Spółka wyjaśniła, że celem wykopalisk będzie przebadanie terenów przeznaczonych pod inwestycję „pod kątem występujących zabytków archeologicznych wraz z ich udokumentowaniem tak, aby nie dopuścić do ich zagłady w trakcie budowy”. Chodzi też o uzyskanie od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ) potwierdzenia o zakończeniu i odbiorze końcowym prac, które są objęte zamówieniem, „w sposób umożliwiający rozpoczęcie robót budowlanych”.

Jak zaznaczył PERN w ogłoszeniu, zamówienie obejmuje „wykonanie archeologicznych badań wykopaliskowych zgodnie z wymaganiami decyzji PWKZ” w zasięgu nieruchomego zabytku – archeologicznego stanowiska ujętego w wojewódzkiej ewidencji zabytków, w tym kompleksowe oczyszczenie terenu z niewybuchów. Spółka podała, że termin składania ofert w ramach postępowania, dotyczącego tego zakresu prac archeologicznych, upływa 12 października tego roku.

Baza paliwowa PERN w Dębogórzu to obiekt przystosowany do odbioru produktów naftowych dostarczanych do Polski statkami przez Morze Bałtyckie. Według spółki, w pierwszym półroczu tego roku terminal tej bazy przyjął ponad 1,7 mln metrów sześc. oleju napędowego, czyli prawie 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r.

W sierpniu PERN informował, że „w intensywnie rozbudowywanej” bazie paliw w Dębogórzu planuje jesienią oddać do uzytku dwa zbiorniki po 32 tys. metrów sześc. i jednocześnie zamierza wybudować tam kolejne trzy zbiorniki o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy. Spółka zaznaczyła, iż „planowany jest także rozwój w obszarze dystrybucji paliwa na cały kraj poprzez transport kolejowy”.

Także w sierpniu PERN podał, że inwestycje realizowane wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdynia, dzięki którym zwiększy się przepustowość bazy paliw w Dębogórzu, wyniosą blisko 400 mln zł. Obie spółki podpisały porozumienie w tej sprawie. Jak wówczas podkreślono, dzięki przedsięwzięciom objetym porozumieniem do Polski – przez bazę PERN – docierać będzie więcej paliw.

Informując o planach inwestycyjnych w bazie paliw w Dębogórzu, PERN wyjaśnił, że głównym ich założeniem jest rozładunek tankowców o nośności powyżej 120 tys. ton oraz „możliwość magazynowania i szybkiej dystrybucji produktów w głąb kraju”.

PERN z siedzibą w Płocku (Mazowieckie) to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych – spółka dysponuje 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał magazynowy to ok. 2,4 mln metrów sześc. produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m sześć.

Od kilku lat PERN realizuje sukcesywnie Program Megainwestycji, którego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach tych strategicznych przedsięwzięć spółka prowadzi m.in. rozbudowę i modernizację baz paliw, a także projekty obejmujące bazy ropy naftowej i infrastrukturę rurociągową.

W styczniu tego roku PERN zapowiedział, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł. 

Źródło PAP fot. PERN

Zobacz podobne

Port Gdańsk podpisał list intencyjny o współpracy z Portem Saloniki

KM

Jak dbać o środowisko podczas wypoczynku nad wodą

PL

ORLEN Neptun będzie kształcił uczniów dla branży offshore

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie