W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej i dwóch poważnych konfliktów zbrojnych, trwających obecnie na świecie, istnieje konieczność zaopatrzenia poszczególnych krajów w specjalistyczny sprzęt wojskowy, w tym również okręty wojenne.
Na świecie istnieje wiele tego typu jednostek pływających, które są samowystarczalnymi tworami, zapewniającymi ich użytkownikom funkcjonowanie przez długi czas bez zawijania do jakiegokolwiek portu oraz prowadzenie bardzo intensywnych działań wojennych.
Największe okręty wojenne posiadają formacje wojskowe krajów takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, Rosja.
Na wyposażeniu polskiej marynarki wojennej znajduje się obecnie, dzięki inwestycjom poczynionym przez obecne władze państwowe, aż 35 rożnej wielkości i specjalizacji wojskowe jednostki pływające.
Wyróżnić można sporo rodzajów okrętów wojennych, spośród nich przykładowe to: lotniskowce, pancerniki, krążowniki, niszczyciele, okręty podwodne, okręty desantowe i inne.
Pewne jest to, że zawsze znajdą się państwa z zapędami wojennymi, poszerzania wpływów i ograbiania innych z terytoriów i wszelkich dóbr, na co trzeba być przygotowanym, dlatego właśnie istnieje konieczność zabezpieczenia poszczególnych państw przez stworzenie formacji wojskowych, w przypadku dostępu do morza, czy posiadania jakiejkolwiek linii brzegowej, stworzenie wyspecjalizowanej marynarki wojennej i zapewnienie jej odpowiednio zaawansowanej technologicznie floty okrętów wojennych.
Joanna Rosłaniec