Polski Portal Morski
Aktualności

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).

Mistrzostwa Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17 odbyły się w portugalskiej Vilamourze. Żeglarze nie mieli szczęścia do warunków atmosferycznych. Przez całe regaty wiało bardzo słabo, siła wiatru często była na granicy możliwości rozegrania wyścigów. Gdy już nieco powiało, wiatr był bardzo niestabilny i zmienny, co powodowało, że zawodnicy musieli być niezwykle skoncentrowani, by wypatrzeć na trasie mocniejsze podmuchy i załapać się na odpowiednią zmianę wiatru.

W tych trudnych warunkach najlepiej z Polaków poradzili sobie Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Przez całe regaty żeglowali równo, bez większych wpadek i ostatniego dnia rywalizacji tracili zaledwie 0,4 punktu do prowadzących Francuzów Lucasa Ruala i Emile Amorosa. Dzisiaj Polacy ostrzyli sobie zęby na walkę o złoto w dzisiejszym podwójnie punktowanym wyścigu medalowym, ale na przeszkodzie stanął wiatr, a w zasadzie jego brak. Do godziny 17 sędziowie eksplorowali akwen w poszukiwaniu silniejszych podmuchów, ale niestety dzisiaj nie udało się rozegrać ani jednego wyścigu. Na trzecim miejscu w regatach uplasowali się Nowozelandczycy Isaac McHardie i William McKenzie, ale brązowy medal mistrzostw Europy wywalczyli Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

Srebrny medal to najlepszy wynik tej załogi w ostatnich latach i powtórzenie sukcesu z 2018 roku, kiedy to Dominik i Szymon zostali w Gdyni wicemistrzami Europy. To też potwierdzenie bardzo dobrej formy, jaką Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland prezentują w drugiej części sezonu. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki mają na swoim koncie m.in. srebrny medal w regatach Kieler Woche i 10 miejsce w Mistrzostwach Świata World Sailing.

– Srebrny medal jest dla nas ważnym wynikiem w perspektywie wewnętrznej rywalizacji o nominację imienną do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak żeglowaliśmy. Dotychczas w słabym wietrze popełnialiśmy sporo błędów, a tutaj w Vilamourze, gdzie całe regaty były słabowiatrowe, żeglowaliśmy praktycznie bez większych wpadek, osiągaliśmy satysfakcjonującą prędkość i wracamy ze srebrem, które jest pięknym zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu – mówią Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak bardzo dobrze spisywały się zwłaszcza w serii finałowej, w której rywalizowało 25 najlepszych załóg. Większość wyścigów Polki kończyły w ścisłej czołówce i to pozwoliło im piąć się do góry w klasyfikacji generalnej. Ambasadorki PGE Sailing Team Poland osiągnęły drugi najlepszy wynik w karierze (po 4 miejscu MŚ 2022), ale odczuwają spory niedosyt, bo nie udało im się uzyskać kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W walce o jedną przepustkę do Paryża lepsze okazały się Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, srebrne medalistki tych mistrzostw.

Ostatnią szansą dla Polski na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej w klasie 49erFX będą The Last Chance Regatta w Hyeres w kwietniu 2024 roku. Tam rozdane zostaną 4 ostatnie miejsca. W klasie 49er Polska ma już zapewniony udział w przyszłorocznych Igrzyskach, dzięki wynikom uzyskanym podczas sierpniowych mistrzostw świata w Hadze.

– Co czujemy? Trudno chyba to zdefiniować. Z jednej strony na pewno szczęście, bo jesteśmy zadowolone z wyniku, który jest efektem dobrze wykonanej pracy podczas tych regat. Ale też jest i smutek, bo to się okazało za mało, aby zdobyć kwalifikację do Igrzysk. Nie poddajemy się, mamy jeszcze szansę w przyszłym roku i zrobimy wszystko, aby się na Igrzyskach znaleźć. Ważne, że po kontuzjach w pierwszej części sezonu, wracamy na właściwe tory – mówią Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.

Mistrzyniami Europy w klasie 49erFX zostały Norweżki Helene Naes i Marie Ronningen. Brąz wywalczyły Hiszpanki Tamara Echegoyen i Paula Barcelo. W Vilamourze rozdano też medale w klasyfikacji juniorów. Tutaj z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Polacy. Brązowy medal w kategorii wiekowej U-23 klasy 49erFX wywalczyły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa). W klasie 49er na 4 miejscu uplasowała się załoga Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk).

W Vilamourze w mistrzostwach Europy rywalizowała też polska załoga w klasie Nacra 17. Aleksander Michalski i Karolina Żurek (On Lemon Rockstars Racing Nowa Sól) zajęli ostatnie, 38 miejsce. Warto jednak dodać, że w tej klasie w Polsce nie jest prowadzone szkolenie, a polska załoga dopiero niedawno zaczęła swoją przygodę z katamaranami Nacra 17.

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski