Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Ponad 500 mln zł na utrzymanie wód w 2024 roku

Wody Polskie przeznaczą ponad 532 mln zł na realizację 3438 zadań dotyczących utrzymania wód w 2024 roku. Zasadniczym elementem katalogu prac będzie wdrażanie dobrych praktyk. Dzięki temu możliwe będzie jednoczesne osiągnięcie celów związanych zwłaszcza z ochroną przeciwpowodziową z działaniami na rzecz poprawy stanu wód.

23 kwietnia 2024 roku, Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz w ramach wizyt gospodarskich odwiedził Stopień Wodny w Czersku Polskim. Śluza Czersko Polskie właśnie przechodzi remont i jest to jedno z ponad 3 tysięcy zadań, które zostaną zrealizowane w bieżącym roku w ramach utrzymania wód. Szczegóły zadania przedstawił Dyrektor RZGW w Gdańsku Andrzej Ryński.

– Jeszcze nigdy w historii Wód Polskich nie dysponowaliśmy tak dużą kwotą na utrzymanie wód. To przede wszystkim zadania związanie z ochroną przeciwpowodziową, konserwacją urządzeń wodnych czy zapewnieniem warunków umożliwiających korzystanie z wód. Kluczowym elementem realizacji prac będzie stosowanie dobrych praktyk dla zachowania walorów środowiskowych rzek i jezior. Realizując takie prace często możemy łączyć różne cele: ochronę przeciwpowodziową, zwiększanie retencji wód i poprawę ich stanu. Służy temu właśnie stosowanie dobrych praktyk i wdrażanie rozwiązań opartych na naturze. Współpraca Wód Polskich, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych może dać pozytywną synergię, która wpłynie na rozwój naszej gospodarki wodnej – dla dobra ludzi i przyrody – powiedział Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Stawiamy na współpracę – korzystamy z wiedzy ekspertów i jesteśmy otwarci na głos społeczeństwa

Korzystanie ze wspólnego dorobku, doświadczeń i wiedzy pracowników gospodarki wodnej, naukowców i organizacji społecznych jest kluczem do wypracowania jak najlepszych rozwiązań w zakresie ochrony przed powodzią i suszą czy poprawy stanu wód.

Dla jak największej transparentności naszych działań, na stronach internetowych Wód Polskich w tym tygodniu uruchomimy zakładkę dedykowaną aktualnie prowadzonym pracom w poszczególnych regionach wodnych, gdzie możliwe będzie znalezienie podstawowych informacji o prowadzonych pracach.

Dzięki wdrażaniu dobrych praktyk utrzymania wód możliwe będzie spełnienie zarówno potrzeby społeczne i gospodarcze w zakresie bieżącej konserwacji cieków naturalnych, jak i oczekiwania środowisk naukowych oraz organizacji pozarządowych w kwestii ochrony środowiska.

Bezpieczni ludzie, naturalna przyroda – wdrażamy dobre praktyki utrzymania wód

Dla zapewnienie kompromisu pomiędzy obowiązkiem utrzymania wód a ochroną ekosystemów, Wody Polskie od bieżącego roku wdrażają dobre praktyki prowadzenia prac utrzymaniowych. Już na etapie planowania będą uwzględniane publikacje wskazujące dobre praktyki dla działań realizowanych na rzekach, jeziorach i urządzeniach wodnych znajdujących się w administracji Wód Polskich.

Ponadto, oprócz wydania ogólnych wytycznych stosowanych podczas prowadzenia prac, opracowano też szczegółowe wytyczne dla ochrony rzek żwirodennych – uwzględniając rekomendacje naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Utrzymanie wód – cel ustawowy

Obowiązek utrzymania wód na śródlądowych wodach powierzchniowych, z uwzględnieniem potrzeb z zakresu ochrony przed powodzią oraz konieczności osiągnięcia celów środowiskowych i ochrony wód, jest zapisany w ustawie Prawo wodne. Zgodnie z art. 227 ustawy, celem utrzymania wód jest zapewnienie:

  • ochrony przed powodzią lub usuwania skutków powodzi,
  • spływu lodu oraz przeciwdziałania powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych,
  • warunków umożliwiających korzystanie z wód (w tym utrzymywania zwierciadła wody na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie urządzeń wodnych, obiektów mostowych, rurociągów, linii energetycznych, linii, telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń),
  • warunków eksploatacyjnych śródlądowych dróg wodnych (określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej),
  • działania urządzeń wodnych (w szczególności ich odpowiedniego stanu technicznego i funkcjonalnego).

Jednocześnie prowadzenie prac utrzymaniowych nie powinno uniemożliwić osiągnięcia celów środowiskowych określonych w ustawie, z wyłączeniem pewnych wyjątków.

źródło/fot: Wody Polskie

Zobacz podobne

Zwodowano masowiec Dąbie dla PŻM

AB

Kraje bałtyckie wstrzymały import rosyjskiego prądu

BS

Już w marcu ruszy nowa baza lodołamaczy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie