Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Porty

Rozładunek haubic K9A1 z Korei Południowej w Porcie Gdynia

17 grudnia br., do portu w Gdyni zostały dostarczone drogą morską haubice samobieżne K9A1.

Jak poinformowała AU, jest to czwarta transza południowokoreańskich haubic samobieżnych K9A1 obejmująca dostawę 18 egzemplarzy sprzętu wojskowego, które po zrealizowaniu rozładunku zostaną przetransportowane do docelowego użytkownika. „Beneficjentem wcześniejszych transportów są jednostki rozlokowane na wschodzie kraju” – podkreślono.

Dostawy haubic samobieżnych K9A1 stanowią efekt pierwszej umowy wykonawczej z dnia 26 sierpnia 2022 r. o wartości 2,4 mld USD netto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022–2026 trafi w sumie 212 haubic. 1 grudnia br. została zawarta druga umowa powiązana z pozyskaniem przedmiotowych haubic, obejmująca dostawę dodatkowych 6 haubic samobieżnych rodziny K9 w wersji K9A1 w 2025 r. oraz 146 haubic samobieżnych w wersji K9PL w latach 2026–2027.

Nowoczesna haubica z Korei Południowej

K9A1 to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155-mm armata o długości 52 kalibrów, która w zależności od typu amunicji zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi. Zakontraktowane w ramach I etapu haubice K9A1 wyposażane są w polskie systemy łączności oraz zintegrowany z zestawem kierowania ogniem ZZKO TOPAZ.

Źródło TVP Info fot. Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Wody Polskie NIE podwyższają cen za wodę i ścieki

KM

Babcock wprowadza Arrowyard do swojej globalnej oferty budowy i wsparcia okrętów

BS

W 2024 r. powinien zacząć działać krajowy operator innowacji dolin wodorowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie