Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Zakończono kolejny odcinek Via Baltica

Zakończono rekonstrukcję kolejnego litewskiego odcinka autostrady Via Baltica. W środę odbyła się uroczystość otwarcia odcinka łączącego Mariampol i Kalwarię, od 79 do 85 km w kierunku granicy z Polską. Litewska dyrekcja dróg zaznacza, że jest na półmetku przebudowy ok. 40-km odcinka od Mariampola do polskiej granicy. Prace zakończa się w 2025 r.

Nowy sześciokilometrowy odcinek Via Baltica to czteropasmowa autostrada przystosowana do ruchu cywilnego i wojskowego. W tym roku łącznie wybudowano już 12,5 km nowej autostrady w kierunku Polski oraz pięć rond, trzy wiadukty, cztery mosty, ponad 4,5 km ścian akustycznych, oświetlenie, inteligentne systemy transportowe i inne środki zarządzania ruchem.

Największy projekt drogowy

– Ten rok jest rokiem budowy nowej autostrady – oświadczył podczas środowej uroczystości minister transportu Litwy Marius Skuodis. Podkreślił, że budowa jest największym od czasu odzyskania niepodległości przez Litwę projektem drogowym w kraju.

40-kilometrowy odcinek między Mariampolem a granicą z Polską jest uważany za najbardziej ruchliwą drogę na Litwie. Dziennie przejeżdża nią około 10 tys. samochodów, z czego około 50 proc. to transport towarowy.

Fragment europejskiej drogi E67

Zakończenie całej przebudowy drogi Via Baltica na terenie Litwy o długości 268 km ma nastąpić do 2030 roku. Via Baltica to fragment europejskiej drogi E67, która biegnie z Pragi w Czechach do Helsinek w Finlandii przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Droga łączy Pragę, Wrocław, Warszawę, Kowno, Poniewież, Rygę, Tallin i Helsinki.

źródło: polskieradio24.pl / fot. GDDKiA

Zobacz podobne

Staniul i Sztorch mistrzami Europy w klasie

BS

Fotorelacja z pierwszego dnia Kongresu Morskiego

BS

Okrętowa Grupa Zadaniowa na Zatoce Pomorskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie