Polski Portal Morski
Aktualności

Statek-muzeum „Dar Pomorza” i nowe molo Południowe w Gdyni

W sierpniu 2021 roku miasto Gdynia ogłosiło konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy i zagospodarowania tzw. głównej osi kompozycyjnej Gdyni, w tym mola Południowego – jednego z najbardziej atrakcyjnych terenów w mieście oraz wieloletniego miejsca cumowania statku-muzeum „Dar Pomorza”. Udostępnienie żaglowca do zwiedzania i stworzenie komfortowych warunków dla gości to jeden z priorytetów przyświecających Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które jest armatorem jednostki.

– Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy wiadomości o ogłoszeniu konkursu na lepsze wyeksponowanie jednego z naszych najpopularniejszych oddziałów, który od 1930 roku ściśle związany jest z Gdynią. To jego macierzyste miasto. – mówi dr Robert Domżał, Dyrektor NMM. Przez wiele lat właśnie z gdyńskiego portu „Dar Pomorza” wypływał i powracał z rejsów, to tu była jego zimowa przystań. Gdy pod koniec lat 70. XX wieku ważyły się losy czy i gdzie zachować żaglowiec, szczęśliwie zapadała decyzja, by pozostał w Gdyni, przy nabrzeżu Pomorskim. Muzeum na statku funkcjonuje od maja 1983 roku. Od tego czasu jednostka nie tylko wtopiła się w krajobraz miasta, ale stała się jednym z jego symboli.

Statek-muzeum „Dar Pomorza” urozmaica molo Południowe, rozszerza ofertę kulturalną miasta i stanowi atrakcję dla turystów w każdym wieku. Jednak rozwój muzeów w Polsce, jak i na świecie oraz wprowadzanie nowych rozwiązań sprawia, że zwiedzający mają coraz większe oczekiwania wobec instytucji kultury. – Pozyskanie odpowiedniego budynku pozwoliłoby spełnić wymagania gości, zachować jednostkę w jak najlepszym stanie, stworzyć zaplecze dla potrzeb Muzeum i przede wszystkim zapewnić infrastrukturę dla osób z ograniczoną mobilnością i percepcją. – mówi Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”. – Jednostka jest obiektem niełatwym w zwiedzaniu ze względu na swoją zabytkową konstrukcję, a wejście na pokład „Daru Pomorza” stanowi problem dla osób z ograniczeniami ruchowymi. – tłumaczy Arleta Gałązka.

Muzeum zwróciło się do Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka z prośbą o uwzględnienie w przyszłym zagospodarowaniu mola Południowego przestrzeni dla potrzeb muzealnych pozwalających na umieszczenie wygodnej kasy, sklepiku z szeroką ofertą nie tylko pamiątek, ale również publikacji nautologicznych i innych oraz toalety przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i z małymi dziećmi. W budynku zaaranżowane zostałoby odpowiednie miejsce dla oczekujących na zwiedzanie żaglowca z informacją o trasie zwiedzania, jednostce oraz szerokiej ofercie kulturalnej Gdyni; pokój wyciszenia, a także pomieszczenia do organizacji lekcji muzealnych i wydarzeń kulturalnych, takich jak popularne wodowania książek, prelekcje czy spektakle teatralne. W celu lepszego zachowania tkanki zabytkowej statku oraz poprawienia jego bezpieczeństwa, do budynku zostałyby przeniesione podręczny magazyn, pomieszczenia warsztatowe, szatnia, pokój socjalny oraz biura dla załogi. Obiekt pozwoliłby na zastosowanie rozwiązań umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi wygodny i bezpieczny dostęp do pokładów „Daru Pomorza”. – Aby podkreślić naszą wieloletnią współpracę z miastem Gdynia, chcielibyśmy, żeby w budynku znalazł się także miejski punkt informacyjny dla turystów przybywających do jednej z najpiękniejszych aglomeracji nad Bałtykiem. – mówi dr Domżał.

– „Dar Pomorza” to jedna z najciekawszych atrakcji naszego miasta chętnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Zależy nam na odpowiednim wyeksponowaniu jego wartości oraz poszerzeniu jego działalności muzealnej o dodatkowe funkcje – mówi Iwona Markešić, Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Zamysły Narodowego Muzeum Morskiego zbiegają się w czasie z organizowanym przez Miasto konkursem studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – Skweru Kościuszki, alei Jana Pawła II oraz mola Południowego. Celem konkursu jest uzyskanie inspirujących rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych na zagospodarowanie tego prestiżowego miejsca. Liczymy na prace, które wskażą jak uatrakcyjnić przestrzeń, jakie funkcje wprowadzić, które będą służyć społecznym interakcjom czy aktywnościom miejskim, z uwzględnieniem potrzeb różnych grup wiekowych oraz osób z ograniczoną mobilnością i percepcją.

Z niecierpliwością oczekujemy na prace konkursowe. Termin ich składania upływa 15 listopada. Prace konkursowe mają zaprezentować na poziomie studialno-ideowym propozycję przekształcenia obszaru objętego konkursem, określać relacje z otoczeniem, w tym również z „Darem Pomorza”, mając na uwadze wartości historyczne, rozwiązania kompozycyjne i funkcjonalne, relacje krajobrazowe i zasady kształtowania wartości przestrzeni publicznych. Dlatego też mam nadzieję, że zawarte w pracach konkursowych pomysły i rozwiązania uwzględniać będą działalność Muzeum „Dar Pomorza” i umożliwiać jego dalszy rozwój – dodaje Iwona Markešić.

źródło/ fot. nmm.pl

Zobacz podobne

Port offshore – wcześniej czy później, ale jest potrzebny branży

JJ

Morawiecki: ostatnie lata znaczą drogę dynamicznego rozwoju polskich portów

BS

Kolejna inwestycja w Stoczni Gryfia. Trwa pogłębianie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie