Polski Portal Morski
Aktualności Historia

„PTASZKI” wracają pod polską banderę

Cztery trałowce (minowce) polskiej budowy, po kampanii wrześniowej i kapitulacji Helu 2 października 1939 przejęte zostały przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine. Dwa kolejne – OORP „Jaskółka” i „Czapla” zostały uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym ich wykorzystanie.

ORP „Czajka” pod nazwą „Westerplatte” służył początkowo jako trałowiec, potem okręt pomocniczy, od sierpnia 1943 poławiacz torped.

ORP „Żuraw” pod nazwą „Oxhöft” służył początkowo jako trałowiec, potem okręt pomiarowy.

ORP „Mewa” pod nazwą „Putzig” w 1940 przebudowany na poławiacz torped.

ORP „Rybitwa” pod nazwą „Rixhöft”  służył początkowo jako trałowiec, a od 1940 poławiacz torped.

Wszystkie cztery przetrwały wojnę i zostały następnie po odnalezieniu przez władze polskie w Travemünde rewindykowane. 25 stycznia 1946 jeszcze w Travemünde okręty podniosły ponownie polskie bandery i wróciły do pierwotnych, polskich nazw. Po uzbrojeniu i wyposażeniu w Kilonii, 12 marca 1946  okręty weszły do Gdyni.

Przeznaczenie okrętów pod biało-czerwoną banderą wielokrotnie zmieniało się. Wykorzystywane były jako trałowce, dozorowce, kończyły służbę jako pozbawione napędu barki koszarowe.

ORP „Rybitwa” wycofany w 1966 i przekształcony na barkę koszarową w Gdyni, w 1972  złomowany.

ORP „Mewa” wycofany w 1970 i przekształcony na barkę koszarową w Świnoujściu. Pocięty na złom w 1981.

ORP „Czajka” wycofany w 1966 i przekształcony na barkę koszarową. Pocięty na złom w Gdyni w 1977.

ORP „Żuraw” od 1947 przebudowany na okręt hydrograficzny. W 1952 po buncie części załogi uprowadzony do Szwecji. Okręt po powrocie przemianowano na „Kompas”. W 1971 został wycofany ze służby i przekształcony na barkę koszarową. W 1977 przeznaczony do skasowania podczas sztormu w noc sylwestrową 1978-79 zerwał się z cum i został wyrzucony na brzeg w basenie portowym. W 1981 podczas holowania na Hel zaczął tonąć. Osadzony na dnie, częściowo wystający nad wodę wrak, podniesiono w kwietniu 2005 i zezłomowano.

źródło/ fot. MMW

Zobacz podobne

Zachodniopomorskie na trzecim miejscu pod względem realizacji bonu turystycznego

AB

NBP uczcił 100. rocznicę Konstytucji marcowej

AB

CNN: w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie