Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Odbyły się obchody 53. rocznicy strajku w Stoczni Szczecińskiej

24. stycznia przed pomnikiem Bohaterów Stycznia’71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.

Uroczystości upamiętniające strajk, do którego doszło w 1971 r. w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, odbyły się w środę na Wałach Chrobrego. Uczestnicy złożyli kwiaty przed odsłoniętym w sierpniu pomnikiem Bohaterów Stycznia’71.

22 stycznia 1971 roku zastrajkowali pracownicy Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, rozgoryczeni niedotrzymaniem obietnic o obniżce cen. Strajk był kontynuacją tragicznych protestów z Grudnia’70, podczas których zginęło 16 osób.

Dwa dni później do Szczecina przybył Edward Gierek, pierwszy sekretarz partii. Po rozmowach ze stoczniowcami, strajk zakończono.

Podczas wystąpienia z okazji 53. rocznicy tych wydarzeń przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek mówił o obecnej sytuacji związanej z powstaniem placówki, która przybliżyłaby wydarzenia z Grudnia’70 i Stycznia’71.

Podkreślił, że gdy w końcu, po latach starań, udało się uzyskać rządowe zapewniania i powołać Centrum Solidarności „Stocznia”, to plany te zostały „storpedowane”.

„Żądamy realizacji rządowej obietnicy dotyczącej powstania świetlicy w Stoczni Szczecińskiej, gdzie podpisano szczecińskie Porozumienia Sierpniowe, placówki edukacyjno-historyczno-muzealnej” – powiedział podczas uroczystości Mieczysław Jurek.

„Wyremontowanie jej i stworzenie w oparciu o ten obiekt instytucji historyczno-edukacyjnej i muzealnej, a także miejsca, gdzie żyjący jeszcze świadkowie, uczestnicy solidarnościowego zrywu, mogliby się spotkać, kultywować dziedzictwo Sierpnia i przekazywać je przyszłym pokoleniom” – podkreślił.

Pod koniec sierpnia ub.r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał w Szczecinie nową instytucję – Centrum Solidarności „Stocznia”. Wyraził wówczas nadzieję, że za kilka lat wyremontowana stoczniowa świetlica, którą Centrum będzie zarządzać, „będzie służyła jako centrum edukacji o fenomenie polskiej Solidarności”.

Czekamy na stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. planów dotyczących świetlicy oraz Centrum Solidarności „Stocznia”.

Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność zapewnił, że związek „nie ustąpi w doprowadzeniu do realizacji tego projektu, który jest tutaj – na Pomorzu Zachodnim – naszym zbiorowym, narodowy i społecznym obowiązkiem”.

Źródło PAP fot. Wikipedia

Zobacz podobne

GK PGNiG osiągnęła ponad 7,3 mld zł zysku w 2020 roku

KD

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

AZ

W sobotę, po roku przerwy, może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie