Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Odbyły się obchody 53. rocznicy strajku w Stoczni Szczecińskiej

24. stycznia przed pomnikiem Bohaterów Stycznia’71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.

Uroczystości upamiętniające strajk, do którego doszło w 1971 r. w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, odbyły się w środę na Wałach Chrobrego. Uczestnicy złożyli kwiaty przed odsłoniętym w sierpniu pomnikiem Bohaterów Stycznia’71.

22 stycznia 1971 roku zastrajkowali pracownicy Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, rozgoryczeni niedotrzymaniem obietnic o obniżce cen. Strajk był kontynuacją tragicznych protestów z Grudnia’70, podczas których zginęło 16 osób.

Dwa dni później do Szczecina przybył Edward Gierek, pierwszy sekretarz partii. Po rozmowach ze stoczniowcami, strajk zakończono.

Podczas wystąpienia z okazji 53. rocznicy tych wydarzeń przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek mówił o obecnej sytuacji związanej z powstaniem placówki, która przybliżyłaby wydarzenia z Grudnia’70 i Stycznia’71.

Podkreślił, że gdy w końcu, po latach starań, udało się uzyskać rządowe zapewniania i powołać Centrum Solidarności „Stocznia”, to plany te zostały „storpedowane”.

„Żądamy realizacji rządowej obietnicy dotyczącej powstania świetlicy w Stoczni Szczecińskiej, gdzie podpisano szczecińskie Porozumienia Sierpniowe, placówki edukacyjno-historyczno-muzealnej” – powiedział podczas uroczystości Mieczysław Jurek.

„Wyremontowanie jej i stworzenie w oparciu o ten obiekt instytucji historyczno-edukacyjnej i muzealnej, a także miejsca, gdzie żyjący jeszcze świadkowie, uczestnicy solidarnościowego zrywu, mogliby się spotkać, kultywować dziedzictwo Sierpnia i przekazywać je przyszłym pokoleniom” – podkreślił.

Pod koniec sierpnia ub.r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał w Szczecinie nową instytucję – Centrum Solidarności „Stocznia”. Wyraził wówczas nadzieję, że za kilka lat wyremontowana stoczniowa świetlica, którą Centrum będzie zarządzać, „będzie służyła jako centrum edukacji o fenomenie polskiej Solidarności”.

Czekamy na stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. planów dotyczących świetlicy oraz Centrum Solidarności „Stocznia”.

Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność zapewnił, że związek „nie ustąpi w doprowadzeniu do realizacji tego projektu, który jest tutaj – na Pomorzu Zachodnim – naszym zbiorowym, narodowy i społecznym obowiązkiem”.

Źródło PAP fot. Wikipedia

Zobacz podobne

PERN zwiększa możliwości rozładunku dużych tankowców

KM

Oko w oko z trzymetrowym żurawiem. Element zabytku w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej

KM

Muzeum Oręża Polskiego z nową aranżacją wystawy poświeconej Enigmie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie