Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Equinor i Polenergia z umowami na zaprojektowanie fundamentów morskich dla projektów Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim. Opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów, zostało powierzone spółce Rambøll. 

Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Rambøll to wywodząca się z Danii międzynarodowa grupa doradczo-inżynieryjno-projektowa z długoletnim doświadczeniem w obszarze morskich farm wiatrowych. Umowy z Equinor i Polenergią stanowią podstawę świadczenia przez Rambøll usług inżynieryjnych dla 100 monopali morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III i obowiązywać będą przez cały okres budowy obu farm.

To kolejny kamień milowy dla naszych projektów morskich farm wiatrowych, które już w 2027 roku mają dostarczać zieloną energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Dzięki podpisanej umowie zbliżamy się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Nasze farmy wiatrowe, jako jedne z pierwszych na Morzu Bałtyckim, istotnie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej naszego kraju – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW, będą znajdować się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Po zakontraktowaniu dostawców wszystkich elementów konstrukcyjnych i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, rozpocznie się faza ich realizacji.

 Budowa i uruchomienie naszych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim zbliżają się wielkimi krokami. Podpisany kontrakt to kolejny dowód na zaawansowanie projektów, które wspólnie rozwijamy. Polenergia i Equinor tworzą źródła odnawialnej energii na skalę do tej pory niespotykaną w historii Polski. Nasze projekty na morzu to jedne z największych farm wiatrowych, jakie powstają w tej części Europy. Tylko projekty Bałtyk II i Bałtyk III zasilą zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Oznacza to potężne przyspieszenie transformacji energetycznej, a tym samym – ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki – mówi Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk II i III ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk I o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o około 80 km.

źródło/ fot: Equinor

Zobacz podobne

Raport PRS. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby MFW

AB

ZMPSiŚ. Podsumowanie jubileuszowego 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego

AB

Evergreen odebrało największy na świecie kontenerowiec

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie