Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i na trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.

Zakres działań objętych umową to m.in. nadzór nad pracami rozpoznania podłoża inwestycji metodami geofizycznymi i geotechnicznymi, opracowanie modelu podłoża gruntowego oraz projekt koncepcyjny fundamentów na potrzeby kolejnych etapów projektowych.

Morskie badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu rozpoznanie podłoża przyszłej inwestycji tj. MFW Baltica 1 oraz przyłącza kabla eksportowego w części morskiej. Szczegółowa wiedza o podłożu inwestycji jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz na wykonanie badań geologicznych dotyczących  przewiertu ląd – morze. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.

Kolejne dwa projekty to Baltica 2 i Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW Grupa PGE realizuje wspólnie z Ørsted. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

Źródło: PGE Baltica Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Amerykański okręt cumuje przy gdyńskim nabrzeżu

BS

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

BS

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie