Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Gmach Poczty Morskiej odzyska blask! Ten budynek znany jest głównie od strony wody.

Budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), przy ul. Chodackiego 26w Gdańsku, został wpisany do rejestru zabytków. Jego właściciel, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, liczy, że dzięki temu łatwiej będzie przeprowadzić zapowiadaną od lat modernizację i adaptację jego pomieszczeń na cele biurowo-usługowe. Środki na ten cel już są.

Sześć lat temu Port Gdańsk odkupił od firmy Orange za 1,65 mln zł prawo do użytkowania wieczystego budynku dawnej Poczty Morskiej, znajdującego się na styku Kanału Kaszubskiego i Martwej Wisły.

W 2021 r. informowaliśmy o przygotowaniach do remontu gmachu. Z różnych względów nie udało się jednak rozpocząć prac. 

Port ma środki na modernizację zabytkowego budynku

Do tej pory blisko 100-letni budynek figurował jedynie w gminnej ewidencji zabytków. Teraz się to zmieniło. Dariusz Chmielewski, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, podjął decyzję o wpisaniu dawnej Poczty Morskiej do rejestru zabytków. 

– Po dokonaniu wpisu do rejestru zabytków budynku Zamorskiej Wymiany Poczty, a następnie wydaniu nowych wytycznych ZMPG będzie mógł powrócić do przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy budynku, skutkującej stosownymi decyzjami administracyjnymi – mówi Stefan Rudnik, dyrektor Pionu Inwestycji w Porcie Gdańsk. – Po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, umożliwiającej wykonanie robót budowlanych, zostanie rozpisany przetarg na ich wykonanie, na co ZMPG zaplanował już środki budżetowe. 

Pokój z sejfem i dwie windy towarowe

Wybudowany w 1927 r. obiekt jest częściowo podpiwniczony, jednopiętrowy z użytkowym poddaszem oraz strychem. Na parterze znajdują się pomieszczenia pierwotnie użytkowane w celach biurowych (w tym pokój z sejfem), magazynowych, toalety i portiernia. Pomieszczenia poddasza wykorzystywano do celów mieszkalnych. W budynku zachowały się dwie windy towarowe. 

Budynek zostanie zaadaptowany na cele biurowo-usługowe.

źródło/fot. Trojmiasto.pl

Zobacz podobne

Gaz-System rozpoczyna procedurę Open Season ws. pływającego terminalu LNG w Gdańsku

BS

Admirał Andrzej Karweta, Dowódca Marynarki Wojennej, ginie w Katastrofie Smoleńskiej

PL

Pierwsze pozwolenia dla offshore na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie