Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia

„Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem”

Port Gdańsk to nie tylko nowoczesne terminale przeładunkowe, inwestycje, rankingi. To też tysiącletnia historia i dziedzictwo kulturowe portowego miasta. Gdańsk bowiem jest nierozerwalnie związany z portem, a port z Gdańskiem.

30 kwietnia, pod fasadą gdańskiego Źurawia odbył się festyn „Historia kołem się toczy” zoorganizowany przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Położony w samym sercu miasta Żuraw jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektury dawnego Gdańska. Jego sercem jest drewniana konstrukcja wyciągu oraz potężny mechanizm dźwigowy, zbudowany z czterech kół deptakowych o średnicach 6 i 6,5 m. Charakterystyczna budowla pochodząca jeszcze z połowy XV w. była nie tylko dźwigiem ale i bramą miejską.

Na przełomie XVI i XVII wieku Gdańsk był jednym z ważniejszych portów Europy. Żuraw portowy codziennie przeładowywał tony towarów. Właśnie złoty wiek gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej, którą w basztach budynku można od dzisiaj zwiedzać. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by goście poczuli się jak w oryginalnych XVII-wiecznych wnętrzach. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia można zapoznać się m.in. z tajnikami nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, zobaczyć jakie towary sprowadzano przed wiekami do Gdańska pod pokładami żaglowców (a nie była to elektronika, czy zabawki w kontenerach), jak przebiegały transakcje w komorze palowej. Można też wejść do tawerny i poczuć klimat tętniącego życiem portowego miasta. Gości po zabytkowych wnętrzach oprowadza autentyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. To wirtualny przewodnik w postaci hologramu.

Źródło, fot. Port Gdańsk

Źródło, fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Wody Polskie zakończyły inwestycje dot. ochrony przeciwpowodziowej za ponad 112 mln zł

BS

Repliką zabytkowej szkuty po Wiśle

PL

Oddział MW „Szczupak” w Powstaniu Warszawskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie