Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W Budapeszcie odbyła się konferencja naukowa o Polsce i współpracy regionalnej skoncentrowana na Inicjatywie Trójmorza

W piątek w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (Ludovika) w Budapeszcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona Polsce i współpracy w regionie Europy Środkowej, skoncentrowana na stanie i perspektywach Inicjatywy Trójmorza.

„Trwająca na Ukrainie wojna pokazała nam, jak ważna jest nasza współpraca w regionie” – zauważył podczas przemówienia wstępnego ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek.

W wykładzie otwierającym konferencję Miklos Mitrovits z Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej przedstawił historyczne i teoretyczne tło współpracy regionalnej z perspektywy polskiej, przytaczając m.in. koncepcje Józefa Piłsudskiego i środowiska skupionego po wojnie wokół paryskiej „Kultury”, redagowanej przez Jerzego Giedroycia.

Z kolei dr hab. Agnieszka Orzelska-Stączek, kierująca projektem Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych PAN, mówiła o sprzecznych narracjach na temat środkowoeuropejskiej współpracy regionalnej w literaturze akademickiej, przede wszystkim na przykładzie Inicjatywy Trójmorza.

W kolejnych wykładach dr Łukasz Lewkowicz z Instytutu Europy Środkowej przedstawił różne formaty środkowoeuropejskiej współpracy, wychodząc od Grupy Wyszehradzkiej, a Marlena Gołębiowska – również z IEŚ – skupiła się na stanie i perspektywach środkowoeuropejskich stosunków ekonomicznych.

Na zakończenie węgierski analityk Zsombor Zeold postawił kilka pytań wobec funkcjonowania Inicjatywy Trójmorza, zastanawiając się m.in. nad małym zaangażowaniem kapitału prywatnego w ramach tego formatu współpracy oraz wpływu wojny na Ukrainie na 3SI.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.Źródło/PAP/fot.PAP

Zobacz podobne

Wojciech Madej nowym kapitanem żaglowca ZHP „Zawisza Czarny”

MZ

Chroń Morze – podsumowanie konsultacji społecznych

KM

Wielka Brytania składa wniosek o wejście do porozumienia handlowego na Pacyfiku

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie