Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Schleswig Holstein wchodzi do Gdańska

Pretekstem do wizyty, na zaproszenie Senatu Wolnego Miasta, było uczczenie pamięci, pochowanych w Gdańsku w sierpniu 1914, 15 marynarzy z krążownika „Magdeburg” (wysadzony w powietrze przez własną załogę, po wejściu na skały w Zatoce Fińskiej). Okręt zacumował w Nowym Porcie, naprzeciw Westerplatte. 

Dowódca okrętu Käpitan zur See Gustav Kleikamp przed podróżą otrzymał tajne plany, które przewidywały ostrzelanie polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a po złamaniu jej oporu, udział w działaniach przeciw flocie polskiej. „Schleswig-Holstein” 18 sierpnia opuścił Kilonię, w Zatoce Strand pobrał amunicję, po czym 22 sierpnia skierował się, z krótkim postojem w Świnoujściu, do Gdańska. Na wysokości Ustki, podczas spotkania z 1. Flotyllą Trałowców, na pokład pancernika zaokrętowano marynarzy z kompanii szturmowej Kriegsmarine.

26 sierpnia odbyły się uroczystości upamiętniające marynarzy z „Magdeburga”. Po nich pancernik przeholowano z Nowego Portu w rejon twierdzy Wisłoujście, gdzie wyokrętowano kompanię szturmową. Dyskretnie utrzymywano wachtę bojową artylerii 150 mm, maszyny były w gotowości, aby w ciągu 30 minut uzyskać moc potrzebną do odcumowania. Pierwszy termin agresji – 26 sierpnia został odwołany – tak więc „Schleswig Holstein” wszedł na karty wielkiej historii dopiero 1 września o godz. 4.45…

„Schleswig-Holstein” (zbud. 1908) – był jednym z 5 pancerników typu „Deutschland” – ostatnich w Kaiserliche Marine „przeddrednotów”. Brał udział w I wojnie światowej, m.in. bitwie jutlandzkiej – po trafieniu ciężkim pociskiem w kazamatę zginęło wówczas 3 marynarzy.

Po zakończeniu I wojny światowej, pozwolono Niemcom zachować 6 przestarzałych pancerników. „Schleswig-Holstein” początkowo pełnił funkcję hulku mieszkalnego. W 1926, po remoncie i modernizacji, ponownie wszedł do służby, jako okręt flagowy Reichsmarine (do 1935). Zimą 1927/28, po połączeniu pierwszego komina z drugim, okręt widocznie zmienił sylwetkę .

Źródło/fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

PGNiG kupuje kolejne złoże gazu w Norwegii!

BS

Dar Młodzieży na ostatniej prostej

AB

Zełenski: Turcja zabroniła rosyjskim okrętom wpływania na Morze Czarne

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie