Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Ataki Orek u wybrzeży Hiszpanii

Orki poważnie uszkodziły żaglówkę u wybrzeży południowej Hiszpanii – poinformowały miejscowe służby ratownictwa morskiego. To kolejny atak orek na statki spośród kilkudziesięciu odnotowanych w tym roku u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii.

We wczesnych godzinach porannych w miniony czwartek grupa tych ssaków złamała ster i przebiła kadłub 20-metrowej brytyjskiej jednostki płynącej w kierunku Gibraltaru. Atak zmusił czteroosobową załogę do wezwania pomocy służb ratowniczych.

Na ratunek żeglarzom wysłano statek szybkiego reagowania i helikopter z pompą zęzową. Jednostkę odholowano do hiszpańskiego portu Barbate w prowincji Kadyks.

Według hiszpańskich i portugalskich naukowców z Grupo Trabajo Orca Atlantica (GTOA), którzy od kilku lat badają zachowanie orki iberyjskiej, czwartkowy incydent nastąpił po co najmniej 20 interakcjach tylko w tym miesiącu w Cieśninie Gibraltarskiej między małymi statkami a orkami. Dane GTOA wykazały, że w 2022 roku zgłoszono 207 takich interakcji.

Wcześniej w maju żaglowiec został uderzony przez trzy orki pół mili morskiej od Barbate. Jednostka w konsekwencji ataku zwierząt zatonęła.

Wytyczne wydane przez hiszpańskie ministerstwo transportu stanowią, że gdy tylko statki zauważą jakiekolwiek zmiany w zachowaniu orek – takie jak nagła zmiana kierunku lub prędkości – powinny jak najszybciej opuścić obszar i unikać dalszego niepokojenia zwierząt podczas manewrów. Każda kontakt między statkiem a orką musi zostać zgłoszony władzom.

Orki należą do rodziny delfinów. W wieku dorosłym mogą mierzyć do ośmiu metrów i ważyć do sześciu ton.

Od 2020 roku pojawił się nowy wzorzec zachowania w populacji orek, która żywi się i podąża za migracją tuńczyka opuszczającego Morze Śródziemne z Cieśniny Gibraltarskiej i kierującego się na zachód i północ wokół Półwyspu Iberyjskiego.

Począwszy od kilku konkretnie zidentyfikowanych osobników młodocianych, zachowanie polegające na uderzaniu lub taranowaniu kadłubów małych jachtów i niszczeniu sterów rozszerzyło się na inne osobniki młodociane i dorosłe. Dane zebrane przez Cruising Association (CA) w 2022 r. pokazują, że około 73 proc. jachtów zgłaszających interakcję zostało uszkodzonych, a około 25 proc. musiało zostać odholowanych do portu.

Po trzech latach badań naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego orki wykazują takie zachowanie.

źródło Polska Morska/ fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:JumpingOrca.jpg#/media/Plik:JumpingOrca.jpg

Zobacz podobne

Kolejny morski kosz na śmieci zacumuje w gdańskiej marinie

KM

Urtica wypływa na Tall Ships Races

JK

Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu z nowym symulatorem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie