Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu „Miecznik” podpisane

W Stoczni powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej. PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat Miecznik z niemiecką firmą Rohde & Schwarz.

Pierwsza z umów obejmuje dostawę zestawów środków zewnętrznej łączności radiowej zakresu HF/VHF/UHF. Dostarczone przez R&S radiostacje, odbiorniki oraz elementy pola antenowego będą stanowiły elementy Zintegrowanego Systemu Łączności (IcommS) produkcji PGZ Stoczni Wojennej. Podobne systemy rozwijane i dostarczane są przez PGZ SW, m.in. na niszczyciele min typu Kormoran, gdzie spotkały się z bardzo przychylnymi ocenami użytkowników. Na Mieczniki trafi rozwiązanie, które jest efektem kilku lat pracy rozwojowej stoczniowego Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia. Polski IcommS zapewni bezpieczną wymianę informacji w kanałach taktycznych z wykorzystaniem terminali końcowych audio oraz zarządzaniem tekstowych wiadomości militarnych MMHS Hermes.

Druga umowa dotyczy dostawy systemu walki radioelektronicznej (RESM/CESM). Mieczniki zostaną wyposażone w sprawdzone nowoczesne systemy WRE firmy Rohde & Schwarz stosowane z powodzeniem na niedawno oddanych do użytku czterech niemieckich fregatach F-125. Te same systemy znajdą się również na przyszłych fregatach typu F-126. Dzięki budowanej w ostatnich latach strategicznej relacji między firmami, w PGZ Stoczni Wojennej powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT w oparciu o symulator oprogramowania R&S. Będzie to jedyna w Polsce międzynarodowa baza inżynieryjno-szkoleniowa RESM/CESM oraz COMINT i ELINT dla okrętów Marynarki Wojennej RP.

Systemy Walki Radioelektronicznej (ang. Electronic Warefare, Walka Radioelektroniczna WRE w nomenklaturze NATO) wykorzystują sprzęt elektroniczny w operacjach wojskowych, aby zapewnić przewagę siłom sojuszniczym. Celem działań WRE jest identyfikacja, przechwycenie i ocena zagrożeń, uzupełnienie obrazu z rozpoznania systemów łączności i sygnałów radiolokacyjnych i przedstawienie skondensowanych informacji w systemie zobrazowania pola działań i walki, ułatwiających podejmowanie decyzji przez załogi okrętów.

Dzięki zakontraktowanemu systemowi, polskie fregaty będą w stanie wykrywać, ustalać kierunek, przechwytywać, identyfikować, rejestrować i analizować sygnały radarowe i sygnały łączności radiowej.

źródło/fot: PGZ SW

Zobacz podobne

Relacja z Kongresu Wodnego

BS

Izrael dostawami LNG do Europy zastąpić 10 proc. rosyjskiego gazu

KM

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie