Polski Portal Morski
Aktualności

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

Akcja usunięcia i neutralizacji niewybuchów z okresu II wojny światowej znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej rozpoczęła się we wtorek rano i miała potrwać do środy.

We wtorek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni poinformowała, że przed godz. 15 akcja została pomyślnie zakończona. „Oba obiekty zostały skutecznie zneutralizowane – działania nie będą kontynuowane w środę” – przekazała Magdalena Kierzkowska.

Obiekty zostały zlokalizowane podczas prac wykonywanych na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Były to: niekontaktowa mina morska GC oraz bomba lotnicza AN-M59.

Jak przekazywała przed akcją Kierzkowska, usunięcie miny było niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, natomiast bomba nie stanowiła zagrożenia, gdyż już wcześniej została bezpiecznie przetransportowana w rejon detonacji.

Neutralizacja niewybuchów została przeprowadzona ok. 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej, na wysokości Gdyni Redłowa, przez nurków minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wcześniej przeprowadzono akcję płoszenia zwierząt – ssaków morskich i ptaków.

W związku z akcją, w Porcie Gdynia i na wodach Zatoki Gdańskiej ustanowiono strefy bezpieczeństwa, w których obowiązywały ograniczenia. Na odcinku linii brzegowej Mechelinki – Westerplatte obowiązywał bezwzględny zakaz przebywania w wodzie. Na lądzie, w promieniu 750 m od niewybuchu obowiązywała strefa bezwzględnej ewakuacji ludności (Skweru Kościuszki).

Źródło: PAP Fot.: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

„Wszyscy jesteśmy z Portu Gdańsk” – rusza ogólnopolska kampania

AB

Oskarżają Niemców o „łamanie ducha” porozumienia klimatycznego

KM

Kolejny intensywny kwartał dostaw LNG

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie