Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

„Dar Pomorza” z psem, kotem i egzotycznymi zwierzętami; otwarto wystawę na pokładzie żaglowca

Na pokładzie statku-muzeum „Dar Pomorza” zacumowanego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni otwarto we wtorek wystawę poświęconą zwierzętom, które w przeszłości przebywały na pokładzie żaglowca. Wystawa czasowa prezentująca przede wszystkim zdjęcia będzie dostępna do końca listopada.

Na wystawie pn. „Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na +Darze Pomorza+” zostały zaprezentowane zdjęcia zwierząt, które towarzyszyły marynarzom w trakcie rejsów.

Obok psa o imieniu „Miś”, który trafił na żaglowiec w 1963 roku i „służył” na nim przez 13 lat, znalazła się również informacja m.in. o kotce „Pani Walewskiej”, która weszła na pokład „Daru” w 1946 roku i została na nim do połowy lat 60.

„Zwierzęta pojawiały się na statku już w czasach przedwojennych, niekiedy w tak egzotycznym wydaniu, jak pantera Kleopatra, która żaglowcem odbyła podróż z Angoli do Polski w 1934 roku” – wyjaśniał dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Robert Domżał.

Zaznaczył, że również teraz statek-muzeum jest domem dla kotki o imieniu Fela.

Kustoszka „Daru Pomorza” Arleta Gałązka podkreśliła, że na ekspozycji widzowie zobaczą też wyjątkowy eksponat: oryginalną tarczę ochronną, na „Darze” zwaną ratgartą, którą umieszczano na cumach w celu uniemożliwienia gryzoniom wejścia po linie na statek. „Kolejnym obiektem jest sześć końskich sylwetek wykonanych z płyty pilśniowej. To oryginalny zestaw do gry w końskie wyścigi, której w latach 70. XX w. oddawali się w wolnych chwilach marynarze żaglowca” – powiedziała.

Na pokładzie trójmasztowca – jak podaje muzeum – w charakterze zwierząt wyścigowych obsadzano również żywe żółwie. Marynarze sprowadzali na statek także małpy, papugi, legwany, pelikany, węże czy ostronosy.

Muzeum podało, że egzotyczne zwierzęta trafiły na „Dar” w trakcie rejsów do Brazylii w latach 1931/1932 i 1933/1934, w których brali udział naukowcy Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie. „Wśród pozyskanych przez nich zwierząt znalazły się motyle, ślimaki, chrząszcze, ryby, płazy i gady, a także zooplankton, który przetransportowano do Polski w 600 słoikach” – przekazało muzeum. Na cześć statku, dzięki któremu badacze mogli przeprowadzać swoje ekspedycje, jeden z odkrytych wówczas gatunków owadów żyjących w środowisku wodnym, został nazwany: Trichocorixa dar-pomorza.

Kustoszka „Daru” podkreśliła, że na wystawie został zaprezentowany także przebieg prac nad gromadzeniem materiału badawczego, w których załoga żaglowca brała czynny udział.

Wystawa „Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt”. Zwierzęta na „Darze Pomorza” jest prezentowana w pomieszczeniu III wachty pod pokładem statku-muzeum do 30 listopada b.r.

„Dar Pomorza” to jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w sąsiedztwie innego okrętu-muzeum, ORP „Błyskawica”.

Jednostkę zbudowano w 1909 r. w stoczni w Hamburgu, jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i ostatecznie w 1929 r. jednostkę kupił za 7 tys. funtów szterlingów zebranych z datków społecznych Pomorski Komitet Floty Narodowej.

Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię „Dar Pomorza”. Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat – do 1982 r. – służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tys. młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę „Daru Pomorza” przejął wtedy „Dar Młodzieży”) fregatę przekazano Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono zwiedzającym jako statek-muzeum.

Źródło PAP fot. MMW

Zobacz podobne

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję i Zalew Wiślany: rusza III etap

KM

Nowe przepisy w sprawie ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku

BS

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie