Polska Morska
Aktualności Bezpieczeństwo

113 dostawa gazu do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu

„Stena Clear Sky” –  szwedzki metanowiec w ten weekend dostarczył ładunek skroplonego gazu ziemnego do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Była to 35. i ostatnia w tym roku dostawa oraz 113. w ogóle.

Metanowiec „Stena Clear Sky” zbudowany w 2009 roku ma 298 m długości i 46 m szerokości. Jego nośność to 96 811 ton, zaś pojemność – 173 tys. m sześc. Jest jednym z trzech gazowców LNG we flocie szwedzkiego armatora Stena Bulk. Łącznie Stena Bulk dysponuje ok. 80 zbiornikowcami. Do Świnoujścia „Stena Clear Sky” przypłynął z amerykańskim gazem. 

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku.

Powstanie terminalu LNG pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Budowa terminalu LNG została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski.

Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery.

Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.  Spółka realizuje obecnie Program Rozbudowy Terminalu LNG.

Źródło: Polskie LNG 

Zobacz podobne

Akademia Morska – studenci uczą się zdalnie i pomagają potrzebującym

Autor

Gdańsk: powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Autor

Szczecin. Ponad 70 lat morskiej edukacji

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie