Polski Portal Morski
Aktualności Extra Porty

Szczecin/Świnoujście. Będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg na zakup statku pożarniczego. Zainteresowani na składanie ofert mają czas do  15 lutego br.

Statek pożarniczy będzie pełnił służbę w granicach portu, gdzie gospodarzem jest ZMPSiŚ – informuje Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik prasowy zarządu portów. – Jego zadaniem będzie prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczanie akwenu portowego przed pożarem, ochrona przeciwpożarowa i asysta, np. gazowców w porcie Świnoujście.

Parametry…

Maksymalne zanurzenie nowej jednostki powinno wynosić 4,20 metra  a minimalny uciąg na palu to 35 ton. Powinien on także umożliwiać holowanie awaryjne statków na pełnym morzu –  dlatego też jednostka musi być wyposażona w windę holowniczą o uciągu rzeczywistym dostosowanym do uciągu na palu (hak i pachoł) min. 35 ton oraz w zestaw wyposażenia w sprzęt holowniczy. Umiejscowienie windy oraz pozostałego wyposażenia holowniczego powinno umożliwiać wykonywanie innych działań ratowniczych na pokładzie.

Jeśli chodzi o prędkość, to statek w trakcie prób morskich powinien osiągnąć prędkość nie mniejszą niż 12 węzłów pod obciążeniem 100 procent mocy silników w określonych przez wykonawcę warunkach pogodowych oraz stanie załadowania statku.

Szkolenie załogi także…

Ponadto na wybranym wykonawcy spoczywać będzie przeszkolenie załogi w zakresie obsługi statku i jego wyposażenia.

Zamówienie jest częścią Projektu, który został uwzględniony w wykazie projektów zidentyfikowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, Działanie 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych, Projekt „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna”.

 Nowy statek powinien być gotowy do pracy do 30 października 2022 roku – dodaje pani rzecznik. – Będzie trzecim we flocie ZMPSiŚ SA. Obecnie w Szczecinie cumuje „Strażak – 24”, w Świnoujściu zaś „Strażak – 26”

pj

Zobacz podobne

W. Brytania/ Rząd skłania się do budowy tunelu, a nie mostu między Szkocją a Irlandią Płn.

Autor

Przegląd promowy oraz wspólne plany Unity Line i PŻB. Czy powstanie jedna firma?

Autor

Tunel pod Świną: potężna tarcza jest już w komorze

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie