Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wzbogacone o niezwykły eksponat – most holowany MH 12.

Kolekcja Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu została niedawno wzbogacona o niezwykły eksponat – most holowany MH 12. Ten unikatowy egzemplarz przenośnego mostu szturmowego stanowi dowód na niezwykłą polską myśl techniczną z połowy XX wieku. Przedstawia historię innowacji i inżynierskiej wizji, która miała na celu wsparcie jednostek pancernych Wojska Polskiego w ich zadaniach szturmowych.

Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób i partnerów instytucjonalnych, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wzbogaciło kolekcję o wytwór polskiej myśli technicznej.

To kolejny ciekawy egzemplarz z połowy XX wieku. W latach pięćdziesiątych, przed konstruktorami – inżynierami Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, postawiono zadanie stworzenia pojazdu specjalnego towarzyszącego czołgom. Konstrukcja miała wspierać jednostki pancerne w zadaniach szturmowych. Wojsko Polskie nie dysponowało tego typu mostami przewoźnymi. MH 12 miał uzupełnić tę lukę w zdolnościach wojsk pancernych na ówczesnym polu walki.

Źródło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu fot. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Zobacz podobne

Upamiętniono walkę gdańskich portowców z reżimem komunistycznym

KM

Prof. Horst Linde: Terminal kontenerowy w Świnoujściu wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem

KD

Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie