Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

Wolumen sprzedaży LNG w cysternach z terminala w Świnoujściu wzrósł w zeszłym roku o 50 proc. w porównaniu do roku 2019 – podało PGNiG. Spółka podkreśliła, że w czwartek załadowała 10-tysięczną cysternę skroplonym gazem.

Jak poinformowało PGNiG, w 2020 r. spółka załadowała w Świnoujściu 3385 ładunków LNG o łącznym wolumenie ponad 59,5 tys. ton skroplonego gazu, czyli o 50 proc. więcej niż w 2019 r. Ekspedycja 10-tysięcznej autocysterny oznacza, że wolumen wysłanych w ten sposób ładunków przekroczył 170 tys. ton LNG, a więc ponad 230 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

„Dynamiczny rozwój rynku LNG małej skali to jeden z istotnych elementów niskoemisyjnej transformacji polskiej gospodarki, w której gaz ziemny odgrywa ważną rolę paliwa przejściowego. PGNiG skutecznie wspiera ten proces oferując pewne dostawy paliwa najwyższej jakości. Dzięki elastycznej, dostosowanej do potrzeb odbiorców ofercie handlowej zdobywamy kolejnych klientów zainteresowanych dostawami skroplonego gazu ziemnego i stale zwiększamy wolumen jego sprzedaży. Liczymy, że 2021 rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy” – oświadczył prezes PGNiG Paweł Majewski.

Jak wskazała spółka, wśród głównych odbiorców LNG małej skali są m.in. firmy przetwórstwa spożywczego oraz z branży turystycznej, dla których wykorzystanie gazu do celów grzewczych i technologicznych oznacza niższe emisje dwutlenku węgla oraz związków powodujących zjawisko smogu.

Jednocześnie PGNiG przypomniało, że LNG jest źródłem gazu w sieciach wyspowych na terenach, na których nie ma dostępu do sieci dystrybucyjnej, ewentualnie tam, gdzie lokalny popyt przekracza zdolności tej sieci. Największym użytkownikiem stacji regazyfikacyjnych zasilających systemy wyspowe jest Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG, która ma ich obecnie 56.

Oprócz terminalu w Świnoujściu, PGNiG prowadzi sprzedaż gazu skroplonego również w swoich zakładach w Grodzisku Wielkopolskim i Odolanowie, a także w porcie w Kłajpedzie na Litwie, gdzie od kwietnia ubiegłego roku jest wyłącznym użytkownikiem stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG. Według informacji spółki, całkowity wolumen sprzedaży przez nią „małego” LNG, uwzględniający wszystkie punkty załadunku, wyniósł w 0220 r. prawie 85 tys. ton.

Źródło PAP

Zobacz podobne

Grupa Azoty : import nawozów i tworzyw do UE uderza w rentowność europejskich producentów

BS

Podpisanie porozumienia ze Słowińskim Parkiem Narodowym

KM

 Zwiedzanie „Titanica”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie