Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Kościński na ECOFIN: Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jedną z najłagodniejszych recesji w UE zanotowała Polska w ubiegłym roku – zwrócił uwagę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji Rady ECOFIN.

Jak poinformował resort, głównymi tematami wtorkowego posiedzenia Rady ECOFIN była Sytuacja gospodarcza, wdrażanie Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz budżet UE.

W ubiegłym roku Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE” – zwrócił uwagę minister Kościński, cytowany w informacji resortu. Jak dodał, spadek PKB wyniósł tylko 2,8 proc., a lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia oraz Litwa. Komisja Europejska przewiduje, że w latach 2021-2022 PKB w Polsce zwiększy się odpowiednio o 3,1 proc. oraz o 5,1 proc. – przypomniano.

Według informacji resortu podczas wtorkowego posiedzenia ECOFIN szef MF i MFiPR przedstawił zarys polskich priorytetów dotyczących m.in. prac nad krajowym planem odbudowy (KPO).

W Polsce, dzięki KPO, chcemy poprawić dostęp do usług zdrowotnych i ich jakość, zwiększyć wykorzystanie technologii cyfrowych oraz poprawić jakość powietrza i obniżyć emisję CO2″ – powiedział. Dodał, że mają temu mają służyć m.in. inwestycje zwiększające możliwości kształcenia medyków, rozszerzenie rozwiązań cyfrowych czy likwidacja białych plam w dostępie do internetu. Wskazał też na wprowadzenie e-usług w urzędach, ograniczenie emisji ze środków transportu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

W trakcie wideokonferencji KE przedstawiła „stan wdrażania europejskiego instrumentu tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z bezrobociem w sytuacji nadzwyczajnej, jaka wystąpiła w związku z pandemią COVID-19 (tzw. instrument SURE)” oraz plany dotyczące strategii finansowania Planu Odbudowy dla Europy. „Dla zapewnienia operacyjności tych działań potrzebna jest m.in. ratyfikacja przez państwa członkowskie decyzji o środkach własnych (ORD). W Polsce ta procedura jest już w toku” – wyjaśniono.

Dodano, że ministrowie omówili też możliwości wspierania najbiedniejszych państw w ramach promowania globalnej inicjatywy naprawczej (EU Global Recovery Initiative), m.in. w zakresie redukcji zadłużenia i zapewnienia zrównoważonego finansowania na szczeblu wielostronnym. „Polska zgadza się z potrzebą zaadresowania wyzwań stojących przed państwami o niskich dochodach w zakresie ich możliwości finansowania odbudowy gospodarczej” – zaznaczył Kościński.

Uczestniczący w wideoposiedzeniu ministrowie wyrazili ponadto poparcie dla udzielenia KE absolutorium z wykonania budżetu UE za 2019 r. „Rekomendacja w tym zakresie została przygotowana na bazie raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO)” – czytamy. Dodano, że przedstawiono również wytyczne do przygotowania budżetu EU na 2022 r.

„W konkluzjach zawierających ww. wytyczne Rada wskazuje na ważną rolę, jaką będzie odgrywał budżet UE w realizacji długoterminowych celów i priorytetów politycznych UE, jak również w procesie odbudowywania europejskiej gospodarki po pandemii” – wskazano. Zwrócono uwagę, że dokumenty zostały przygotowane na szczeblu roboczym. „Ich formalne przyjęcie przez Radę nastąpi w drodze procedury pisemnej, po spotkaniu ministrów finansów” – wskazano.

Zobacz podobne

CSOV NB320 – ekologiczny gigant dla morskich farm wiatrowych

PL

Słodkiej wody coraz mniej. Raport ONZ odsłania dramatyczne prognozy

PL

Polska na wodnym deficycie: od lat coraz dłuższe susze i rekordowo niskie stany rzek

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie