Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ważne Żegluga

Postęp prac przy pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Na Zalewie Szczecińskim, gdzie pogłębiany jest tor wodny Szczecin-Świnoujście trwają prace. Od drugiego tygodnia lutego trwa postój techniczny jednostek wykonawcy w portach, związany z trudnymi warunkami hydro-meteo (zalodzenie akwenu, zamarzanie osprzętu), wznowienie prac jest planowane w najbliższych dniach. Równocześnie trwają prace nad przebudową obrotnicy Orli Przesmyk, kontynuowane jest pogłębianie obszaru cypla (działają jednostki: Wenda i Kraken oraz 5 szaland), urobek odkładany jest na wyspie W28.

Zakończono roboty palowe na wyspie Radolin, trwa instalacja mikropali, zakończono też roboty palowe i zasypowe dla nabrzeża Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie,

Pogłębiarki Meuse River i Vox Amalia pracują na km 5+00 do 62+000, na wyspie W22 urobek jest odkładany rurociągami na obrzeżu wyspy ponad powierzchnię wody, obrzeże wyspy zostało już całkowicie zamknięte, na wyspie W28 trwa klapowanie urobku z Ostrowa Grabowskiego. Usunięto dalby 86,88,70,72,84 i zakończono demontaż kabla VTS wzdłuż wyspy Dębina.

Planowane są dostawy: 44 900 m3 kamienia hydrotechnicznego (transport koleją z południa Polski), który posłuży do umacniania dna i skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim oraz nabrzeżach HUK, Żeglarskim i BONn, przewidywany termin instalacji to marzec tego roku; 152 360 m3 kamienia hydrotechnicznego (transport drogą morską barkami z krajów skandynawskich) do umacniania dna i skarp podwodnych przy sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim, przewidywany termin instalacji to czerwiec tego roku.

Planowane zakończenie samych prac pogłębiarskich to koniec sierpnia, początek września tego roku.

Aktualną informację o bieżących pracach wszystkich jednostek wykonawcy na danym kilometrze toru otrzymują codziennie e-mailem m.in. służby kapitanatów portów, dyspozytorzy portu i piloci morscy. Wszystkich użytkowników akwenu prosimy jednocześnie o śledzenie zakładki „Bezpieczeństwo morskie – warunki żeglugi” na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Szczecinie, gdzie publikowane są komunikaty kapitanów portów oraz aktualne ostrzeżenia nawigacyjne.

Jeden z dwóch rurociągów refulacyjnych, prowadzących do W22, został przełożony z powrotem do W28, w dalszym ciągu jednak obowiązuje Komunikat nr 4 Kapitana Portu Trzebież wraz z mapami, dotyczący zamknięcia określonych akwenów dla rybołówstwa i żeglugi, w związku z toczącymi się pracami pogłębiarskimi.

Monitoring przyrodniczy

W styczniu 2021 roku przeprowadzono liczenie ptaków z wcześniej wyznaczonych punktów. Odnotowano w sumie 16 563 osobników ptaków wodno-błotnych z 24 gatunków. Największe stada obserwowano w okolicy Miroszewa i Podgrodzia (ok. 7300 ogorzałek, 2790 głowienek i 1000 czernic).

Źródło Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

Prezes Zarządu PGNiG SA Paweł Majewski: „Gaz napędzi transformację energetyczną w Polsce”

JJ

Sprawdź jakość powietrza w Porcie Gdańsk

BS

Przyjazny dla środowiska Batory wypłynie na Bałtyk

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie