Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Kurs nurkowania pod lodem wojsk inżynieryjnych

Trzynastu nurków wojsk inżynieryjnych doskonaliło swoje umiejętności w Ośrodku Szkolno-Treningowym Nurków Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Poprzedzająca okres szkolenia, dochodząca do -25°C temperatura powietrza dawała nadzieję na twardy i gruby lód. Jednak w dniu w którym jeziora zamarzły rozpoczęły się również obfite opady śniegu i przewidywania okazały się mało precyzyjne. Podczas prac na lodzie każda próba oceny bezpieczeństwa z „teorii” jest ryzykowna i nic nie zastąpi sprawdzenia grubości i stanu pokrywy lodowej w miejscu prowadzenia zajęć. W tym roku grubość lodu na jeziorze Orzysz oscylowała w granicach 20 – 30 cm., co „teoretycznie” umożliwiało wręcz bezpieczne poruszanie się po tafli, jednak już zajęcia teoretyczne naprowadzają szkolonych na to, że lód może mieć różną wytrzymałość. W praktyce tegoroczny lód był w większości mocno zmrożonym śniegolodem i wymagał od szkolonych zachowania wyjątkowych warunków bezpieczeństwa.

Kursy doskonalące nurków w zakresie techniki nurkowania pod lodem mają za zadanie przygotować nurków do bezpiecznego wykonywania zadań pod wodą w warunkach ograniczonej możliwości dostępu do powierzchni, ograniczonego dostępu światła i niskiej temperatury otoczenia. Kształtują odporność na stres i temperaturę, pozwalają doskonalić procedury przygotowania sprzętu do takich nurkowań. Uczą też co zrobić w sytuacjach awaryjnych zarówno w roli nurka potrzebującego pomocy, jak i członka zespołu udzielającego pomocy na powierzchni. Zajęcia teoretyczne ukierunkowują i wyjaśniają zjawiska zachodzące w sprzęcie i organizmach szkolonych jednak dopiero w praktyce nurkowie mają okazję doświadczyć konsekwencji niskiej temperatury na własnej skórze. Nurkom pod lodem jest stosunkowo „ciepło”: nie wieje wiatr, jest stale dodatnia temperatura. Jednak już po 20 minutach okazuje się, że woda zabiera ciepło znacznie szybciej niż można byłoby przewidywać. Pierwsze marzną ręce – odmawiając precyzji działań i powodując lekkie zdenerwowanie, następne są stopy… później jest już zimno wszędzie. Jednak są sposoby na wydłużenie względnego komfortu wykonywania prac w takich warunkach. Jednym z nich jest trening.  

Źródło Wojsko Polskie  Zdjęcia: Radosław Nowacki, st. szer. Emilia Antoniak, st. chor. sztab. Sebastian Łepkowski

Zobacz podobne

Kanclerz Kurz o Nord Stream 2: Jest w interesie wielu krajów UE

KD

MSR Gryfia zwodowała kolejny lodołamacz

AB

Narodowe Święto Niepodległości. 102. rocznica – inna niż wszystkie

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie