Polski Portal Morski
Środowisko Turystyka

W Parku Narodowym „Ujście Warty” ptaki rozpoczynają już lęgi

Wczesna wiosna to czas, gdy rozlewiska Parku Narodowego „Ujście Warty” odwiedza dużo ptaków, takich jak kaczki, łabędzie, gęsi, mewy, kormorany i perkozy. Choć ten marzec nie rozpieszcza wysokimi temperaturami, to ptaki nie tracą ani chwili – szykują się lub rozpoczęły lęgi.

„W marcu jak w garncu” – głosi polskie przysłowie. Oznacza ono dużą zmienność wczesnowiosennej pogody i w tym roku sprawdza się znakomicie.

„W Parku są jeszcze ptaki, które u nas zimują, ale i te, które traktują to miejsce jako przystanek na trasie migracji. Widać więc wielkie stada arktycznych gęsi białoczelnych i tundrowych. Pojawiły się już pierwsze bataliony, które nabierają u nas sił do dalszego lotu na wschód. Oprócz nich są też gatunki, które u nas odchowają swoje młode” – powiedziała Olga Betańska z PN „Ujście Warty”.

Dodała, że rozlewiska mienią się wszystkimi kolorami kaczych piór. Kaczory w pięknych szatach godowych, prezentują się przed skromnymi samicami. Wśród powszechnie znanych krzyżówek widać krakwy, rożeńce, gągoły i czernice. Świstuny obwieszczają swoją obecność wysokimi gwizdami.

„Godowe piórka widać także u innych gatunków. Głowy śmieszek są ciemnoczekoladowe. Samce czajek dumnie prezentują długie czubki i wykonują powietrzne akrobacje” – wskazała przyrodniczka. Dodała, że ptasią miłość nie tylko widać, ale i słychać. Powietrze zaczyna rozbrzmiewać ptasimi trelami.

Wiele z tych ptaków wybierze te okolice do założenia gniazd, a część z nich poleci dalej na wschód w poszukiwaniu odpowiedniej miejscówki do odbycia lęgów. Są jednak też ptaki, które już zabrały się za rozmnażanie – to bieliki i kruki, które wysiadują jaja, zaś żurawie zajęły już rewiry lęgowe. Podobnie gęgawy, które z głośnym krzykiem przepędzają potencjalnych konkurentów.

Nie wszystkie ptaki powróciły już jednak na nadwarciańskie poldery i rozlewiska – nadal brakuje bocianów białych czy jaskółek. Niebawem, jak tylko się nieco ociepli, w „Ujściu Warty” powinny również zawitać krwawodzioby, podróżniczki, trzciniaki czy słowiki. Dłużej trzeba będzie zaczekać na powitanie dziwonii czy kukanie kukułki.

Wiosna to znakomity czas do obserwacji ptaków i ich zwyczajów, ale i czas lęgów. O tej porze roku są one wrażliwe na ingerencję człowieka i wyczerpane po dalekich przelotach.

„Teraz czeka ptaki intensywna konkurencja o partnera i miejsce na gniazdo, a później wyczerpujące odchowywanie piskląt. Zapraszamy więc na wycieczki do Parku, ale pamiętajmy, że nasze zbyt natarczywe obserwacje mogą mieć dla ptaków wysoką cenę” – zaznaczyła Betańska.

Na początku marca w „Ujściu Warty” było ponad 130 tys. dzikich gęsi, jednak z każdym dniem cieplejszej pogody będzie ich ubywać, gdyż odlecą na swe tereny lęgowe. Wyjątkiem jest gęgawa – jedyny gatunek lęgowy dzikiej gęsi w naszym kraju.

Zachęcamy do odwiedzenia tego zdumiewającego miejsca, gdzie ptactwo ma raj. Ogromne rozlewiska, hektary łąk to bezpieczne miejsca gdzie mogą budować gniazda.

źródło:PAP/zd:pnujsciewarty.gov.pl

Zobacz podobne

Australia/ 9 rybaków prawdopodobnie utonęło w następstwie cyklonu, 11 uratowano

JK

Hałas szkodzi życiu na morskim dnie

BS

Grupa ORLEN inwestuje w kolejne farmy wiatrowe

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie