Polski Portal Morski
Środowisko Turystyka

W Parku Narodowym „Ujście Warty” ptaki rozpoczynają już lęgi

Wczesna wiosna to czas, gdy rozlewiska Parku Narodowego „Ujście Warty” odwiedza dużo ptaków, takich jak kaczki, łabędzie, gęsi, mewy, kormorany i perkozy. Choć ten marzec nie rozpieszcza wysokimi temperaturami, to ptaki nie tracą ani chwili – szykują się lub rozpoczęły lęgi.

„W marcu jak w garncu” – głosi polskie przysłowie. Oznacza ono dużą zmienność wczesnowiosennej pogody i w tym roku sprawdza się znakomicie.

„W Parku są jeszcze ptaki, które u nas zimują, ale i te, które traktują to miejsce jako przystanek na trasie migracji. Widać więc wielkie stada arktycznych gęsi białoczelnych i tundrowych. Pojawiły się już pierwsze bataliony, które nabierają u nas sił do dalszego lotu na wschód. Oprócz nich są też gatunki, które u nas odchowają swoje młode” – powiedziała Olga Betańska z PN „Ujście Warty”.

Dodała, że rozlewiska mienią się wszystkimi kolorami kaczych piór. Kaczory w pięknych szatach godowych, prezentują się przed skromnymi samicami. Wśród powszechnie znanych krzyżówek widać krakwy, rożeńce, gągoły i czernice. Świstuny obwieszczają swoją obecność wysokimi gwizdami.

„Godowe piórka widać także u innych gatunków. Głowy śmieszek są ciemnoczekoladowe. Samce czajek dumnie prezentują długie czubki i wykonują powietrzne akrobacje” – wskazała przyrodniczka. Dodała, że ptasią miłość nie tylko widać, ale i słychać. Powietrze zaczyna rozbrzmiewać ptasimi trelami.

Wiele z tych ptaków wybierze te okolice do założenia gniazd, a część z nich poleci dalej na wschód w poszukiwaniu odpowiedniej miejscówki do odbycia lęgów. Są jednak też ptaki, które już zabrały się za rozmnażanie – to bieliki i kruki, które wysiadują jaja, zaś żurawie zajęły już rewiry lęgowe. Podobnie gęgawy, które z głośnym krzykiem przepędzają potencjalnych konkurentów.

Nie wszystkie ptaki powróciły już jednak na nadwarciańskie poldery i rozlewiska – nadal brakuje bocianów białych czy jaskółek. Niebawem, jak tylko się nieco ociepli, w „Ujściu Warty” powinny również zawitać krwawodzioby, podróżniczki, trzciniaki czy słowiki. Dłużej trzeba będzie zaczekać na powitanie dziwonii czy kukanie kukułki.

Wiosna to znakomity czas do obserwacji ptaków i ich zwyczajów, ale i czas lęgów. O tej porze roku są one wrażliwe na ingerencję człowieka i wyczerpane po dalekich przelotach.

„Teraz czeka ptaki intensywna konkurencja o partnera i miejsce na gniazdo, a później wyczerpujące odchowywanie piskląt. Zapraszamy więc na wycieczki do Parku, ale pamiętajmy, że nasze zbyt natarczywe obserwacje mogą mieć dla ptaków wysoką cenę” – zaznaczyła Betańska.

Na początku marca w „Ujściu Warty” było ponad 130 tys. dzikich gęsi, jednak z każdym dniem cieplejszej pogody będzie ich ubywać, gdyż odlecą na swe tereny lęgowe. Wyjątkiem jest gęgawa – jedyny gatunek lęgowy dzikiej gęsi w naszym kraju.

Zachęcamy do odwiedzenia tego zdumiewającego miejsca, gdzie ptactwo ma raj. Ogromne rozlewiska, hektary łąk to bezpieczne miejsca gdzie mogą budować gniazda.

źródło:PAP/zd:pnujsciewarty.gov.pl

Zobacz podobne

Polskie Malediwy na Półwyspie Helskim

BS

W Szaflarach rozpoczęło się wiercenie najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie

KM

„Odra – cenny ekosystem w stresie”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie