50% postępu rzeczowego osiągnęła największa inwestycja polskiego przemysłu chemicznego – projekt „Polimery Police”, uwzględniając zamówienia, projektowanie, budowę i transporty, w tym również dostawy urządzeń i aparatów.
Te ostatnie, od 17 stycznia br. sukcesywnie docierają na plac budowy, m.in. ważący 889 ton propan-propylen splitter i zbiorniki na propylen, transformatory 110kV niezbędne do funkcjonowania przyszłego systemu elektroenergetycznego, reaktory do produkcji propylenu. W Morskim Porcie Police przeładowywane są kolejne urządzenia i aparaty niezbędne do budowy kompleksu.
Obecnie na placu budowy ustawiane są na fundamentach silosy blendingowe, które wcześniej były prefabrykowane na terenie budowy. To kluczowe aparaty Instalacji PP, w których będzie stabilizowany- polipropylen.
Prace inżynieryjne, w tym projektowanie, są na ukończeniu. Obecnie poziom realizacji szacowany jest na 99,7 %. W obszarze realizacji dostaw projekt jest na poziomie 70% zaawansowania. Budowa całego kompleksu „Polimery Police” osiągnęła poziom 32% (stan na 15 marca 2021 roku).
Na obszarze terminalu przeładunkowo-magazynowego finalizowane są prace montażowe płaszcza zewnętrznego dwóch zbiorników propanu oraz zbiornika etylenu, a także konstrukcji wsporczych i poszycia dachów zbiorników propanu. Po zakończeniu budowy płaszcza zewnętrznego HEC przystąpi do operacji podniesienia dachu i rozpocznie montaż zbiorników wewnętrznych. Prowadzone są również prace związane z pogłębieniem części toru wodnego wchodzącego w zakres projektu „Polimery Police”.
źródło Grupa Azoty