Polski Portal Morski
Aktualności Extra Żegluga

Amerykański lotniskowiec przepłynął przez Kanał Sueski

Amerykański lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower przepłynął w piątek przez Kanał Sueski. Ostatnie z 422 statków, które musiały czekać w kolejce z powodu zablokowania trasy przez kontenerowiec Ever Given, przeprawiły się w sobotę.

400-metrowy kontenerowiec Ever Given, pływający pod panamską banderą i będący własnością japońskiej firmy Shoei Kisen, 23 marca obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego, ok. 6 km od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Władze zarządzające kanałem przez blisko tydzień nie były w stanie odblokować statku, a ruch przez ten szlak wodny – wyceniany na ponad 9 mld USD dziennie – został wstrzymany. Dodatkowo zakłóciło to globalną żeglugę, już i tak nadwyrężoną przez pandemię koronawirusa.

W poniedziałek statek został sprowadzony z mielizny z powrotem na tor wodny i zaczął poruszać się na północ w kierunku położonego w połowie długości kanału Wielkiego Jeziora Gorzkiego, by przejść tam badania techniczne.

Źródło TVP Info fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Port Szczecin. Obciążenia na nabrzeżu Czeskim rozpoczęte

AB

Wody Polskie: Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach

Autor

Notowaliśmy dynamiczny wzrost liczby spółek w przemyśle stoczniowym – Jerzy Czuczman

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie