Polski Portal Morski
Aktualności Extra Żegluga

Amerykański lotniskowiec przepłynął przez Kanał Sueski

Amerykański lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower przepłynął w piątek przez Kanał Sueski. Ostatnie z 422 statków, które musiały czekać w kolejce z powodu zablokowania trasy przez kontenerowiec Ever Given, przeprawiły się w sobotę.

400-metrowy kontenerowiec Ever Given, pływający pod panamską banderą i będący własnością japońskiej firmy Shoei Kisen, 23 marca obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego, ok. 6 km od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Władze zarządzające kanałem przez blisko tydzień nie były w stanie odblokować statku, a ruch przez ten szlak wodny – wyceniany na ponad 9 mld USD dziennie – został wstrzymany. Dodatkowo zakłóciło to globalną żeglugę, już i tak nadwyrężoną przez pandemię koronawirusa.

W poniedziałek statek został sprowadzony z mielizny z powrotem na tor wodny i zaczął poruszać się na północ w kierunku położonego w połowie długości kanału Wielkiego Jeziora Gorzkiego, by przejść tam badania techniczne.

Źródło TVP Info fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Grupa ORLEN wybuduje własną tłocznię oleju

PL

Komisja Europejska przyjrzy się zgodności Nord Stream 2 z polityką energetyczną UE

KM

MI: O rozwoju infrastruktury transportowej łączącej Ukrainę ze światem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie