Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Międzyzdroje to jedna z letnich stolic Polski, którą z chęcią odwiedzają turyści i wczasowicze

Miasto jest najbardziej oblegane w lipcu podczas Festiwalu Gwiazd, gdy staje się także stolicą kultury i sztuki. Prezentowane są wówczas spektakle teatralne, kultowe filmy oraz hity muzyczne. Międzyzdroje leżą na największej polskiej wyspie Wolin.

Co warto zobaczyć:

Aleja  Gwiazd, która powstała w 1996 roku, kiedy pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach.

Molo, które pełni funkcję przystani, punktów obserwacyjnych, gastronomicznych i handlowych, najdłuższe betonowe molo w Polsce, mające 395 m długości. Z molo roztacza się wyjątkowa panorama na Zatokę Pomorską. Ku zachodowi ciągnie się nizinna Mierzeja Przytorska, wieczorami widać w oddali światła latarni morskiej w Świnoujściu oraz nowo wybudowany terminal LNG.

Woliński Park Narodowy z górą Gosań i punktem widokowym na wysokości  ponad 90 metrów , z której można podziwiać widoki rozciągając się nawet na wyspę Uznam. Park zamieszkują Żubry, które można podziwiać w Zagrodzie Pokazowej Źubrów.

Wzgórze  Gosań (94 m.n.p.m)  – najwyższe w Polsce wzniesienie klifowe. Dojazd drogą nr 102 w kierunku Kołobrzegu, ( ok. 4 km od centrum Międzyzdrojów ). Samochód można pozostawić na wygodnym parkingu i dotrzeć na miejsce przez malownicze wzgórza porośnięte stuletnimi bukami i dębami.  Na wzniesieniu znajdują się bunkry obrony przeciwlotniczej. Z góry rozciąga się imponująca panorama na wody Zatoki Pomorskiej, średnia głębokość tej zatoki nie przekracza 15 m. W dali widać molo w Międzyzdrojach, port w Świnoujściu oraz część niemieckiego wybrzeża wyspy Uznam.

Wzgórze  Zielonka –  to jeden z licznych punktów widokowych wyspy Wolin, która ma 265m2 powierzchni. Ze wzgórza Zielonka roztacza się jedyna w swoim rodzaju i uroku panorama na Zalew Szczeciński, Wsteczną Deltę Świny oraz panoramę wyspy Uznam. Na Zielonkę można dotrzeć szlakiem wokół jeziora Turkusowego lub z Lubina poprzez bramę widoczną z parkingu przy ulicy Małej malowniczą leśną ścieżką. Na Wzgórze prowadzą wygodne drewniane schody. To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku w upalne letnie dni.

Gabinet Figur Woskowych, a w nim ponad  100 figur woskowych, przedstawiających  postacie historyczne, współczesne, bohaterów mass-mediów oraz postaci z legend i mitów.

Bałtycki Park Miniatur, gdzie zobaczyć można modele zabytków w skali 1:25, pochodzących z państw położonych nad Morzem Bałtyckim.

Latarnia  Kikut – położona we wschodniej części  Wolińskiego Parku Narodowego, na trasie pieszego nadmorskiego szlaku czerwonego w okolicach wsi Wisełka. Wzniesienie Kikut ma 70 m wysokości, wysyłany przez nią sygnał świetlny dociera na odległość 12 mil morskich. Latarnia powstała w miejscu dawnego punktu widokowego. W pobliżu latarni znajduje się rezerwat ścisły im dr S. Jarosza, który chroni buczynę pomorską otoczoną borem sosnowym. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana. Nie jest udostępniona dla odwiedzających.

Grodzisko  średniowieczne  – położone nad zalewowym klifem. Jest to pozostałość po wczesnosłowiańskim grodzie Wolinian (IX-XII w), ekspozycja fragmentów  ceramiki. W latach 2008-2011 prof. M.Rębkowski wraz z zespołem prowadził tu prace archeologiczne, które potwierdziły obecność w tym miejscu pozostałości kościoła z pierwszej misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu w 1124 roku. Obok kościoła znajdowało się cmentarzysko kilkudziesięciu szczątków ludzki, które po przebadaniu ponownie spoczęły w tym samym miejscu podczas uroczystego pochówku 13 czerwca 2014 roku. Na wzgórzu przygotowano lunety obserwacyjne i  tarasy widokowe, z których roztacza się  widok na Zalew Szczeciński oraz Krainę 44 Wysp. Grodzisko znajduje się naprzeciwko kościoła MB Jasnogórskiej przy ul. Głównej.

Neogotycki  Kościół pod wezwaniem  Matki Bożej  Jasnogórskiej –  (XIXw.) ze strzelistą ceglaną wieżą. Do końca II wojny światowej kościół był świątynią protestancką. Witraże w apsydzie przedstawiają Matkę Boską Częstochowską, św. Ottona z Bambergu, który wprowadził chrześcijaństwo na Pomorze Zachodnie i Pawła Apostoła. Przed wejściem granitowa chrzcielnica  z XII w, pochodząca prawdopodobnie z poprzedniej świątyni. Kościół został wybudowany w 1862 roku na miejscu poprzedniego.  Kościół znajduje się przy ul. Głównej w Lubinie.

Marina Wapnica– Międzyzdroje  – port jachtowy w Wapnicy usytuowany na wschodnim brzegu jeziora Wicko Wielkie  w północnej zatoce Zalewu Szczecińskiego. Wyjątkowe i malownicze położenie portu wśród zieleni Wolińskiego Parku Narodowego, nowoczesna architektura zabudowy przystani i bardzo mała odległość do Morza Bałtyckiego, a także wygodny dojazd od strony lądu czyni to miejsce łatwo dostępnym dla prowadzenia czynnej formy wypoczynku i rekreacji opartej na turystyce wodnej przeznaczonej dla każdej grupy wiekowej.

Do dyspozycji żeglarzy są :

– 52 miejsca postojowe przy pomostach cumowniczych oraz betonowym nabrzeżu, prąd i woda na kei, slip do wodowania jednostek, pralnia i suszarnia, stołówka, parking dla samochodów i jednostek. Port dozorowany całodobowo przez personel Mariny.

Jezioro Turkusowe – o pięknej zielonkawej barwie. Nad jeziorem górują lesiste wzgórza, znajduje się  ścieżka edukacyjna, koło ścisłego rezerwatu im. prof. Szafera. Do lat 50 tych ubiegłego wieku znajdowała się tu kopalnia kredy, która została zalana tworząc  jezioro o oryginalnym kolorze. Jezioro można obejść dookoła korzystając z malowniczych  ścieżek wyznaczonych przez WPN. Jedna z nich szlak niebieski prowadzi przez Piaskową Górę skąd roztacza się  bajkowa panorama na Wapnicę. Druga ścieżka bardziej wymagająca prowadzi częściowo przez wygodne schody wkomponowane w zbocza otaczające jezioro. Brzegi jeziora porastają krzewy: rokitnik zwyczajny, tarnina, czeremcha, róża.

Stanowisko  Broni V-3  –  jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona w  bunkrze, gdzie były składowane pociski V3. Broń ta została zaprojektowana przez inż. Augusta Coendersa. W pobliżu bunkra znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu. Stanowisko  położone jest przy ulicy Nadbrzeżnej, po drugiej stronie ulicy znajduje się drewniana wiata, idealne miejsce do organizacji imprez na świeżym powietrzu.

Oceanarium– oko w oko z rekinem takie spotkanie możesz przeżyć tylko w oceanarium. Zobaczysz ryby morskie i słodkowodne m.in niebezpieczne mureny, piranie, skrzydlice oraz kolorowe ryby z raf koralowych. Na powierzchni 3000 m2, 3 poziomy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań jest ono unikalne, nie tylko w skali regionu lecz i całego kraju. Specjalną atrakcją jest przejście przez 16 metrowy półtunel, 220 ton wody z okazami z najdalszych zakątków świata oraz najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne.  Wykorzystanie projekcji laserowych, monitorów 4K oraz technologii wykrywania ruchu pogłębia wyjątkowe wrażenia które oferuje nasz obiekt.

Co znajdziemy w oceanarium: półtunel ( poziom -1), paludarium i ryby egzotyczne, zbiornik dotykowy toch pool ( poziom 0),wystawa rekinów 1:1 i sala zabaw, sala multimedialna  (poziom +1),kawiarnia i sklepik. Czynne codziennie.

Ale niewątpliwie największą atrakcją jest plaża ! Turyści, z różnych stron świata  przyjeżdżają właśnie tutaj  na odpoczynek.

Źródło: miedzyzdroje.pl

Zobacz podobne

Miecznik, czyli priorytety na morskim forum

BS

Tytuł „Line Honour” w regatach Gotland Runt dla załogi I Love Poland

BS

Ka-52 dla chińskich okrętów desantowych?

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie