Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Podmorski odcinek Baltic Pipe jeszcze w tym roku

Jeśli nie będzie przeszkód pogodowych, podmorski odcinek gazociągu Baltic Pipe może być ukończony w tym roku – powiedział w czwartek w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Poinformował, że 5 maja br. z portu w Rotterdamie wypłynie statek, który zacznie układać rury na dnie Bałtyku.

“5 maja br, z portu w Rotterdamie wypłynie na Bałtyk statek, który będzie układał morski odcinek tej magistrali przesyłowej. Przewidujemy, że ten odcinek – jeśli nie będzie przeszkód pogodowych – pod koniec roku, późną jesienią, z początkiem grudnia, może być ukończony już w tym roku” – powiedział Naimski.

Zauważył, że morski odcinek to tylko jeden z elementów magistrali. “

Te inwestycje, czyli budowa tłoczni, budowa gazociągów na terenie Polski, na terenie Danii, budowa gazociągów na morzu Północnym – wszystko to jest zgodnie z planem i harmonogramem realizowane. Nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o koniec tej inwestycji i oddanie Baltic Pipe do użytku” – zapewnił.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Ma zacząć działać 1 października 2022r.

źródło: PAP

Zobacz podobne

Prezes PGNiG: nie spodziewamy się zakłóceń w dostawach LNG z Kataru

AB

Szynkowski vel Sęk: nie ma innego wyjścia niż rezygnacja z Nord Stream 2

AB

Prezes Wód Polskich: z Gdańska do Włocławka płyną dodatkowe lodołamacze

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie