Polski Portal Morski
fot. PAP/Marcin Bielecki
Aktualności Środowisko

Propozycja zniesienia zakazu połowu dorsza w Bałtyku

„Naszą podstawową i stale obowiązującą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku. Ta decyzja jest główną przyczyną większości problemów rybaków” – powiedział podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się we wtorek m.in. kwestią dot. rozwiązania problemów polskiego rybołówstwa przybrzeżnego wynikających z wprowadzonego w 2019 roku zakazu połowu dorsza w Morzu Bałtyckim.

„Naszą podstawową i stale obowiązującą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku. Ta decyzja jest główną przyczyną większości problemów rybaków. O to apelujemy nieustannie” – powiedział wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Jak podkreślił „dzisiaj stan prawny jest taki, że Komisja Europejska podtrzymuje zakaz możliwości połowu dorsza”. „Szukaliśmy furtki i możliwości na to, aby wypłacić, wspomóc rybaków, a jednocześnie wspomóc działania prośrodowiskowe” – dodał.

„Podsumowując pomoc finansową, która w ostatnich latach trafiła do rybaków drobnoskalowych, tych do 12 m, jest to kwota 270 mln zł. 515 mln zł to jest ogólna kwota pieniędzy, które przekazaliśmy sektorowi rybactwa morskiego, natomiast rybacy drobnoskalowi dostali z tej puli większość, czyli 270 mln zł, z czego tymczasowe zaprzestanie działalności to 151 mln zł, pieniądze z tarczy antycovidowej to była kwota 165 mln zł, które również trafiły do rybaków” – wyliczył Ciecióra.

Uwagi m.in. co do przedstawionych danych oraz pomocy udzielanej rybkom wniosła podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej strona społeczna.

„Mamy do czynienia z sytuacją, w której nie jesteśmy w stanie na komisji dać wiary ani jednej ani drugiej stronie, to wystąpię do ministra Telusa, żeby organizacje reprezentatywne zwołać i mam nadzieję, że uzgodni z Wami zasady współpracy ze wszystkimi organizacjami rybaków” – przekazał przewodniczący Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Sawicki(PSL).

„Przygotuję stosowne wystąpienie do ministra rolnictwa, gdzie podlega rybołówstwo, o przygotowanie spotkania z organizacjami i uporządkowanie poziomu dialogu społecznego” – zapowiedział.

źródło PAP/fot. PAP/Marcin Bielecki

Zobacz podobne

Narodowe Święto Niepodległości – „Dzień szacunku dla munduru”

BS

Co daje szkolenie na jachcie I Love Poland?

AB

Portowy tramwaj wodny – nowa atrakcja Kołobrzegu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie