Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

Żołnierze Wojska Polskiego wesprą misję NATO w Turcji

We wtorek, 20 kwietnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego wylatujących do Turcji. Podczas uroczystości ministra Mariusza Błaszczaka reprezentował Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.

– Dziękuję za Wasz udział w misji Tailored Assurance Measures Turkey. Reprezentowanie Wojska Polskiego poza granicami kraju to jednocześnie wyróżnienie i odpowiedzialność. Wiem, że jesteście doskonale przygotowani do zadań, które czekają w Turcji. Potwierdzaliście wielokrotnie profesjonalizm, doskonałe wyszkolenie i wysoką sprawność w działaniu – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do żołnierzy pierwszej zmiany PKW Turcja.

– Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie wymaga tego sojusznicza solidarność. Realizują zadania o różnorodnym charakterze, zapewniając stabilizację i bezpieczeństwo, a także przekazując swoją wiedzę oraz umiejętności. Dołączenie do misji NATO w Turcji jest kolejnym wyrazem tego, że Państwo Polskie traktuje swoje sojusze poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej – napisał w liście do żołnierzy minister Błaszczak.

Żołnierze Wojska Polskie będą wykonywali zadania w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego pn. TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey) prowadzonej w Turcji od 2015 r. To pierwsza misja żołnierzy Wojska Polskiego w tym kraju.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 14 września 2020 roku, Polska na misję wystawi samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy i pracowników wojska. Kontyngent będzie działał na terytorium Turcji, nad wschodnim akwenem Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym.

Żołnierze będą patrolować wschodnią część Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpracować ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon pierwszej zmiany PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu będzie samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

źródło Wojsko Polskie zdj. główne NATO Maritime Command 

Zobacz podobne

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

AZ

Początki szkolnictwa Marynarki Wojennej w II Rzeczpospolitej

KM

Trzy umowy o dofinansowanie na projekty rozbudowy i modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie