Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

USA/ Ekspert: administracja Bidena niechętna dodatkowym sankcjom na Nord Stream 2

Administracja Joe Bidena nie jest chętna do obejmowania Nord Stream 2 dodatkowymi sankcjami – ocenia w rozmowie z PAP Peter Rough z waszyngtońskiego think tanku Hudson Institute. I spekuluje, że ewentualne niepowodzenie w zablokowaniu gazociągu skutkować może większym wsparciem dla Inicjatywy Trójmorza.

Parlamentarzyści Republikanów, a wraz z nimi część Demokratów, nalegają na natychmiastowe wprowadzenie dodatkowych sankcji na kilkanaście podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, w tym na statki i porty. Ich zdaniem Kongres USA wyposażył do takich działań administrację w odpowiedni zestaw narzędzi prawnych. Sekretarz stanu Antony Blinken regularnie deklaruje swój sprzeciw wobec projektu, ale kierowany przez niego resort nie podjął dotychczas działań o które apelują kongresmeni.

Pytany o ocenę sytuacji Peter Rough stwierdza, że nowa amerykańska administracja „nie ma chęci nakładać sankcji na sojusznika (Niemcy)” i obecnie „desperacko poszukuje rozwiązań tego problemu”. Zdaniem eksperta dyplomaci USA publicznie zobowiązali się do działań w tym zakresie jedynie dlatego, że republikański senator Ted Cruz blokował nominację niektórych wysokich rangą urzędników.

Rough zakłada, że Departament Stanu nie podejmuje dodatkowych kroków w kwestii gazociągu, gdyż „chce jak najwięcej czasu na negocjacje z Berlinem”.

„Gdyby Biden naprawdę zawziął się na Nord Stream 2 i uczynił go priorytetem w stosunkach amerykańsko-niemieckich, to być może Berlin pomyślałby dwa razy o ukończeniu projektu. Ale najwyraźniej Biały Dom uważa, że tego rodzaju eskalacja, po czterech bolesnych latach Trumpa, tylko bardziej zaszkodzi relacjom z Berlinem i utrudni ustanowienie wspólnego stanowiska np. wobec Chin” – stwierdza analityk Hudson Institute.

Ekspert jest zdania, że Niemcy mogą zakończyć projekt nawet jeśli USA nałożą na niego kolejne sankcje. A w takim scenariuszu relacje Waszyngtonu z Berlinem „zaogniłyby się”. „Ostatecznie jest to kwestia politycznej woli, Niemcy są całkowicie zaangażowani w realizację projektu, a administracja Bidena – jak podejrzewam – nie chce pójść w tej sprawie na bitkę” – zaznacza.

Rough przyznaje, że Niemcy w zamian za łagodniejszą politykę ws. gazociągu mogą oferować Waszyngtonowi koordynację polityki wobec Rosji i wsparcie Ukrainy. „To jednak blednie w porównaniu z geopolitycznym zwycięstwem jakim jest ukończenie Nord Stream 2” – podkreśla.

Jego zdaniem Waszyngton już rozważa różne polityczne opcje w przypadku dokończenia gazociągu. „Być może (Stany Zjednoczoną) spróbują załagodzić niepowodzenie w sprawie Nord Stream 2 oświadczeniami w sprawie Inicjatywy Trójmorza” – spekuluje ekspert.

W ocenie rozmówcy PAP amerykańskie władze obecnie „budują wiarygodność w kwestii Rosji”, m.in. przez szeroki pakiet sankcji na Rosję. „W przypadku krytyki, że odpuściło się Putinowi, lepiej mieć taki pakiet, by móc na niego w razie czego wskazywać. Ale ostatecznie to Nord Stream 2 jest główną sprawą, czwartkowe (z 15 kwietnia – PAP) sankcje mają mniejsze znaczenie” – twierdzi Rough.

Ekspert pozytywnie ocenia ogłoszony pakiet sankcji, ale jednocześnie chciałby zobaczyć „mocniejsze wsparcie dla sektora obronnego Ukrainy”. „Powinniśmy odwrócić równanie – Putin powinien mieć mniej okazji do testowania Zachodu, a Zachód mocniej sprawiać, że Putin czuje się nieswojo. Przeciwpancerne systemy kierowane Javelin dostarczone Kijowowi za prezydentury Trumpa „były dobrym początkiem, ale myślę, że nadszedł czas, aby zrobić więcej” – wzywa Rough.

źródło:PAP/zd: Nord Stream 2

Zobacz podobne

Jako pierwszy powstanie w Gdyni port tymczasowy, następnie port instalacyjny

BS

Po maturze, czas na relaks. Akademia Morska zaprasza

AB

Nowy rok akademicki na Akademii Morskiej w Szczecinie – studia dla przyszłych marynarzy!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie