Polski Portal Morski
Historia Turystyka

Podwodne skarby w Nowym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego w Łebie

Podwodne wraki, skarby wyłowione z dna Bałtyku i tysiące cennych eksponatów będzie można zobaczyć w Nowym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego w Łebie. Inwestycja sfinansowana jest ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To, co niedawno było dostępne wyłącznie dla płetwonurków i poszukiwaczy skarbów niebawem będzie można zobaczyć na własne oczy w Łebie gdzie od kilku miesięcy trwa budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego. To właśnie tu niebawem znajdą się cenne przedmioty, które przez lata zalegały na dnie morza Bałtyckiego. Powierzchnia budynku wyniesie aż trzy tysiące metrów kwadratowych. Muzeum pomieści wiele cennych eksponatów. Sam obiekt będzie przypominał eksponat. Nowoczesna architektura i wykończenie elewacji ma charakter żeglarski.

Muzeum będzie wyposażone także w ekologiczne ogrzewanie i panele solarne. Oprócz cennych wystaw Muzeum będzie oferowało szereg szkoleń, wykładów i warsztatów dla młodzieży z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji morskiej, ochrony środowiska a także ratownictwa morskiego.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma swoje oddziały nie tylko w Gdańsku, ale także w Gdyni , Tczewie , na Helu i w Kątach Rybackich. Po kilku latach starań, udało się dopełnić formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy kolejnego, dziesiątego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego, czyli Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. 

– Chcielibyśmy, żeby proces budowlany zakończył się w ciągu trzech lat – wyjaśnia dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Pierwszy etap budowy powinien zostać zakończony do 30 czerwca 2021 roku. Realizacja kolejnych etapów zależna będzie od harmonogramu dofinansowania. Chcielibyśmy, aby obiekt był otwarty dla zwiedzających latem 2024 roku.

źródło TVP Gdańsk, fot.GOV

Zobacz podobne

NBP uczci 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

AB

Leonid Teliga w samotnym rejsie okrążył kulę ziemską

MZ

Kartka pocztowa wysłana przez starszego radiooperatora Titanica, na aukcji w USA

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie