Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko Ważne

Marek Gróbarczyk: jesienią zakończą się konsultacje ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami

We wrześniu i październiku zakończą się konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz aktualizacji planów gospodarowania wodami – powiedział we wtorek na briefingu prasowym, w formule online, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

„Proces konsultacji planów gospodarowania wodami, rozpoczęty 14 kwietnia tego roku, zakończy się 14 października. Z kolei konsultacje planów zarządzania ryzykiem powodziowym rozpoczęte 22 grudnia ubiegłego roku zakończą się 22 września. Zakładamy, że do końca roku przygotujemy i przyjmiemy akty prawne tj. rozporządzenia ministra infrastruktury tak, aby w 2022 r. mogły się już rozpocząć działania w zakresie inwestycyjnym” – wyjaśnił Gróbarczyk.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca zwrócił uwagę, że region gdański to szczególne miejsce na mapie Polski pod względem ryzyka związanego z powodzią.

„Tu kumulują się wszystkie problemy dotyczące dorzecza Wisły, która wchodzi do morza i ta delta stwarza problemy powodziowe. Mamy również depresyjny rejon Żuław i mieszkający tam ludzie mówią, że odnotowano tam już wszystkie rodzaje powodzi. Mamy również element styku z Zatoką Gdańską, który też powoduje szczególne zagrożenie. Dlatego, w rejonie Gdańska podjęliśmy 160 działań przeciwpowodziowych, jak również zdecydowanie więcej działań naprawczych” – podał szef Wód Polskich.

Daca dodał, że w kwestii działań przeciwpowodziowych plany zarządzania ryzykiem powodziowym zakładają m.in. budowę stopnia wodnego w Siarzewie na Wiśle (Kujawsko-Pomorskie).

„Mamy również takie zadanie jak przebudowa stopnia wodnego w Przegalinie na Martwej Wiśle, czy przebudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Raduni, Kłodawy i Bielawy. Zadań tych jest bardzo dużo i to jest ten moment, gdzie można jeszcze je uzupełnić, poprawić tak, by były one jak najlepsze” – podkreślił prezes Wód Polskich.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku Andrzej Winiarski poinformował, że głównie na terenie Żuław zostało przygotowanych już w poprzednim cyklu planistycznym szereg działań przeciwpowodziowych, z czego 20 zostało wykonanych lub jest w trakcie realizacji.

„W nowym cyklu planistycznym przewidywanych jest 160 działań, z czego 106 będzie kontynuacją pierwszego cyklu. W nowym cyklu planistycznym przewidujemy m.in. kontynuację realizacji budowli regulacyjnych na Wiśle w postaci szeregu ostróg, których celem będzie nie tylko zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale też udrożnienie tego odcinka dla transportu” – objaśnił dyrektor RZGW w Gdańsku.

Omawiając planowaną inwestycję budowy stopnia wodnego w Siarzewie dyrektor RZGW w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że zgodnie z założonym harmonogramem kończy się teraz I etap procedury dialogu konkurencyjnego z firmami, które chcą zaprojektować obiekt.

„Liczymy, że z końcem roku tego projektanta wybierzemy i przejdziemy do fazy projektu” – dodała.

Stopień wodny na Wiśle ma powstać poniżej Włocławka w Siarzewie, w powiecie aleksandrowskim. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

Źródło Pap fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Relikty wartowni dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte nr 5 odsłonięte przez archeologów

AB

Baltic Pipe, terminale naftowe, porty dla LNG. Bałtyk jest bramą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

KM

Transatlantyk „Piłsudski” – duma żeglugi II Rzeczpospolitej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie