Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

Start The Ocean Race Europe już dziś. 7 jachtów klasy VO65 i 5 jednostek IMOCA jest gotowych do udziału w europejskiej odsłonie najtrudniejszych i najważniejszych załogowych regat na świecie. Wśród nich, po prawie pięćdziesięciu latach, jest jacht z polską banderą. Załoga Sailing Poland dokładnie o godzinie 13:45 rozpocznie wyścig z francuskiego Lorient do Cascais w Portugalii.

Sternikiem polskiej załogi Sailing Poland jest Bouwe Bekking, legenda regat The Ocean Race. Holenderski żeglarz ma na koncie osiem startów w tych okołoziemskich regatach i aż czterokrotnie kończył je na podium. Nawigatorem Sailing Poland został Aksel Magdahl, dla którego będzie to już piąty projekt The Ocean Race w karierze, funkcję kapitana (boat captain) pełni Jens Dolmer – weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race. Do załogi dołączył również Joca Signorini z Brazylii, olimpijczyk, żeglarz oceaniczny, a także sternik takich jachtów jak słynny Rambler88, czy australijski Black Jack 100.

W wyścigu do Cascais do doświadczonych, międzynarodowych żeglarzy dołączyli młodzi polscy zawodnicy klas olimpijskich: Maja Micińska, Kacper Gwóźdź, Mateusz Gwóźdź, a także Ewa Fijołek, Alan Alkhatab, Stanisław Bajerski oraz Adam Burdyło, który na jachcie pełni rolę reportera.

„Na pokładzie Sailing Poland mamy mieszankę doświadczenia z młodzieńczą motywacją i energią. Jako załoga robimy ogromne postępy każdego dnia. The Ocean Race Prologue potraktowaliśmy treningowo. Teraz czas na prawdziwy sprawdzian – rywalizację z profesjonalnymi załogami takimi jak Mirpuri Foundation Team, czy holenderski Akzonobel Ocean Racing” – powiedział Bouwe Bekking, skipper polskiego jachtu.

Tak jak wspomniał Bouwe Bekking, załoga Sailing Poland ma już za sobą start w prologu regat The Ocean Race Europe. Oprócz Polaków uczestniczyły w nim 3 załogi VO65: Ambersail2 z Litwy, Austrian Ocean Race Project oraz holenderski Childhood1. Rywalizacja obejmowała 3 wyścigi pełnomorskie na trasie Kłajpeda-Gdynia-Sztokholm oraz jeden wyścig przybrzeżny w Kłajpedzie. W klasyfikacji końcowej najlepsze okazały się dwie załogi – Sailing Poland oraz Team Childhood1. Obie zgromadziły 20 punktów, jednak ze względu na przewagę Holendrów w ostatnim etapie, polska załoga ostatecznie zajęła drugie miejsce.

Teraz, podczas The Ocean Race Europe o zwycięstwo powalczą załogi siedmiu jachtów VO 65. We Francji do załóg, które uczestniczyły w prologu dołączyły zespoły Akzonobel Ocean Racing z Holandii, Mirpuri Foundation Team z Portugalii oraz Viva Mexico (Meksyk).

Wyścig z Lorient do Cascais zajmie około 3 dni. Po dotarciu do Portugalii załogi zmierzą się jeszcze podczas dwóch etapów: Cascais – Alicante oraz Alicante – Genua.

Skład załogi Sailing Poland w wyścigu TORE Lorient – Cascais:

Bouwe Bekking

Jens Dolmer

Aksel Magdahl

Simbad Quiroga

Joca Signorini

Alan Alkhatab

Stanisław Bajerski

Kacper Gwóźdź

Maja Micińska 

Mateusz Gwóźdź

Ewa Fijolek

Adam Burdyło (reporter)

Harmonogram The Ocean Race Europe:

27 maja 2021 – rozpoczęcie regat w Lorient

29 maja 2021 – start etapu: Lorient => Cascais

6 czerwca 2021 – start etapu: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – start etapu: Alicante => Genua

Załogi VO65 uczestniczące w The Ocean Race Europe:

1.         AkzoNobel Ocean Racing (NED)

2.         AmberSail (LTU)

3.         Austrian Ocean Race Project (AUT)

4.         Mirpuri Foundation Racing Team (POR)

5.         Sailing Poland (POL)

6.         Team Childhood 1 (SWE / NED)

7.         Viva Mexico (MEX)

Fot. Adam Burdyło

Zobacz podobne

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze br.

KM

Port Gdańsk z tytułem Brylant Polskiej Gospodarki 2020

KM

The Ocean Race Europe: Polacy kończą na drugim miejscu!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie