Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

Start The Ocean Race Europe już dziś. 7 jachtów klasy VO65 i 5 jednostek IMOCA jest gotowych do udziału w europejskiej odsłonie najtrudniejszych i najważniejszych załogowych regat na świecie. Wśród nich, po prawie pięćdziesięciu latach, jest jacht z polską banderą. Załoga Sailing Poland dokładnie o godzinie 13:45 rozpocznie wyścig z francuskiego Lorient do Cascais w Portugalii.

Sternikiem polskiej załogi Sailing Poland jest Bouwe Bekking, legenda regat The Ocean Race. Holenderski żeglarz ma na koncie osiem startów w tych okołoziemskich regatach i aż czterokrotnie kończył je na podium. Nawigatorem Sailing Poland został Aksel Magdahl, dla którego będzie to już piąty projekt The Ocean Race w karierze, funkcję kapitana (boat captain) pełni Jens Dolmer – weteran Pucharu Ameryki i dwukrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race. Do załogi dołączył również Joca Signorini z Brazylii, olimpijczyk, żeglarz oceaniczny, a także sternik takich jachtów jak słynny Rambler88, czy australijski Black Jack 100.

W wyścigu do Cascais do doświadczonych, międzynarodowych żeglarzy dołączyli młodzi polscy zawodnicy klas olimpijskich: Maja Micińska, Kacper Gwóźdź, Mateusz Gwóźdź, a także Ewa Fijołek, Alan Alkhatab, Stanisław Bajerski oraz Adam Burdyło, który na jachcie pełni rolę reportera.

„Na pokładzie Sailing Poland mamy mieszankę doświadczenia z młodzieńczą motywacją i energią. Jako załoga robimy ogromne postępy każdego dnia. The Ocean Race Prologue potraktowaliśmy treningowo. Teraz czas na prawdziwy sprawdzian – rywalizację z profesjonalnymi załogami takimi jak Mirpuri Foundation Team, czy holenderski Akzonobel Ocean Racing” – powiedział Bouwe Bekking, skipper polskiego jachtu.

Tak jak wspomniał Bouwe Bekking, załoga Sailing Poland ma już za sobą start w prologu regat The Ocean Race Europe. Oprócz Polaków uczestniczyły w nim 3 załogi VO65: Ambersail2 z Litwy, Austrian Ocean Race Project oraz holenderski Childhood1. Rywalizacja obejmowała 3 wyścigi pełnomorskie na trasie Kłajpeda-Gdynia-Sztokholm oraz jeden wyścig przybrzeżny w Kłajpedzie. W klasyfikacji końcowej najlepsze okazały się dwie załogi – Sailing Poland oraz Team Childhood1. Obie zgromadziły 20 punktów, jednak ze względu na przewagę Holendrów w ostatnim etapie, polska załoga ostatecznie zajęła drugie miejsce.

Teraz, podczas The Ocean Race Europe o zwycięstwo powalczą załogi siedmiu jachtów VO 65. We Francji do załóg, które uczestniczyły w prologu dołączyły zespoły Akzonobel Ocean Racing z Holandii, Mirpuri Foundation Team z Portugalii oraz Viva Mexico (Meksyk).

Wyścig z Lorient do Cascais zajmie około 3 dni. Po dotarciu do Portugalii załogi zmierzą się jeszcze podczas dwóch etapów: Cascais – Alicante oraz Alicante – Genua.

Skład załogi Sailing Poland w wyścigu TORE Lorient – Cascais:

Bouwe Bekking

Jens Dolmer

Aksel Magdahl

Simbad Quiroga

Joca Signorini

Alan Alkhatab

Stanisław Bajerski

Kacper Gwóźdź

Maja Micińska 

Mateusz Gwóźdź

Ewa Fijolek

Adam Burdyło (reporter)

Harmonogram The Ocean Race Europe:

27 maja 2021 – rozpoczęcie regat w Lorient

29 maja 2021 – start etapu: Lorient => Cascais

6 czerwca 2021 – start etapu: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – start etapu: Alicante => Genua

Załogi VO65 uczestniczące w The Ocean Race Europe:

1.         AkzoNobel Ocean Racing (NED)

2.         AmberSail (LTU)

3.         Austrian Ocean Race Project (AUT)

4.         Mirpuri Foundation Racing Team (POR)

5.         Sailing Poland (POL)

6.         Team Childhood 1 (SWE / NED)

7.         Viva Mexico (MEX)

Fot. Adam Burdyło

Zobacz podobne

Ponad 1,7 mln zł na walkę z suszą hydrologiczną w woj. zachodniopomorskim

PL

Ostatnie walki polskich marynarzy

JS

Adamczyk: Via Carpatia to droga życia Europy środkowo-wschodniej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie