Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

W Odessie o transkaspijskim korytarzu transportowym

Rozwój infrastruktury portowej, finansowanie projektów w sektorze portowym, zwiększenie bazy ładunkowej i przyciąganie przepływów ładunków, cyfryzacja portów oraz wprowadzenie innowacyjnych technologii, szukanie partnerów do wspólnych przedsięwzięć zapewniających zrównoważony rozwój przemysłu i gospodarki morskiej – to cele, jakie stawiają przed sobą uczestnicy trzeciej już edycji Ukraińskiego Forum Portowego, które zorganizowano w Odessie.

Na dwudniowej konferencji wśród szerokiego grona prelegentów i uczestników byli najwyżsi urzędnicy, członkowie misji dyplomatycznych, przedstawiciele międzynarodowych organizacji morskich, czołowi światowi i krajowi operatorzy portów, duzi producenci i handlowcy, inwestorzy prywatni oraz przedstawiciele biznesu korporacyjnego.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciel polskiej branży morskiej.

– Dzięki inwestycjom z ostatnich pięciu lat w gospodarkę morską staliśmy się ważnym hubem transportowym na Morzu Bałtyckim. Nie tylko dla Polski, ale również dla całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej – podkreśla jeden z uczestników, Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. – Powinniśmy rozwijać wszystkie możliwe potoki ładunkowe, które mogłyby trafiać do Polski. Bardzo ciekawym kierunkiem jest transkaspijski korytarz transportowy. Powinniśmy zrobić wszystko, aby zwiększający się wolumen towarów z Turcji i państw kaukaskich takich jak Azerbejdżan, Armenia i Gruzja trafiał na rynek europejski za pośrednictwem polskich portów morskich. Dlatego wspólnie z PKP S.A. pracujemy nad uruchomieniem otwartego i regularnego połączenia kolejowego pomiędzy portami basenu Morza Czarnego, głównie Chornomorsk i Odessa, a Portem Gdańsk.

 pj

Zobacz podobne

MI: O rozwoju infrastruktury transportowej łączącej Ukrainę ze światem

BS

USA/ Lotniskowiec USS Gerald R. Ford przeszedł „próbę szokową” na Oceanie Atlantyckim

AB

16 lipca 2021 r. na „Darze Pomorza” w Gdyni odbył się wernisaż otwierający jubileuszową wystawę Polskiego Rejestru Statków zatytułowaną „85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!”.

BS

1 komentarz

Paweł 29 maja 2021 at 19:05

Dobrze by było połączyć Wisłę z Dnieprem. Wtedy transport byłby rzeczny i jeszcze tańszy. Z tym że te dwie rzeki kusiły by być połączone za pośrednictwem Prypeci która przebiega przez Białoruś, a na dzień dzisiejszy mogłoby być trudne dogadanie się z Białorusią która można powiedzieć że jest już stracona na rzecz Rosji

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie