Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Dwie oferty w walce o montaż systemu IFF na okrętach Marynarki Wojennej

14 czerwca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu i integracji na okrętach Marynarki Wojennej transponderów systemu IFF standardu Mark XIIA.

W momencie otwarcia ogłoszono, że na projekt przygotowano budżet 17 mln PLN brutto. Ostatecznie do zamawiającego wpłynęły dwie oferty: Enamor Sp. z o.o. (8,8 mln PLN brutto) i KenBIT Sp. z o.o. (12,1 mln PLN brutto). Obaj oferenci oferują takie same warunki gwarancji. Powyższe postępowanie przetargowe ogłoszono w sierpniu ubiegłego roku. Plan zakłada zakup 15 transponderów wraz z integracją na 13 jednostkach pływających.

Zakup nowych transponderów systemu identyfikacji bojowej „swój–obcy” IFF standardu Mark XIIA jest wymogiem NATO. Od 1 lipca 2020 roku jest wyłącznie obowiązującym w Sojuszu. Oznacza to, że okręty Marynarki Wojennej (poza nielicznymi wyjątkami) nie mogą w pełni współpracować z siłami NATO, gdyż w przypadku realnych działań nie mogłyby zostać poprawnie zidentyfikowane przez systemy rozpoznawcze.

Jest to druga próba wyboru dostawcy tego sprzętu. 7 listopada 2019 roku Inspektorat Uzbrojenia unieważnił postępowanie w sprawie dostawcy 11 transponderów IFF wraz z integracją na ośmiu okrętach wojennych. W wyznaczonym terminie wpłynęła jedna oferta – firmy Enamor Sp. z o.o., która zaoferowała kwotę w zakładanym budżecie. Wówczas uzasadnieniem odrzucenia były artykuł 89 ust. 1 pkt 2 – treść oferty nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Źródło zbiam

Zobacz podobne

Ponad 40 procentowy postęp prac na budowie Grupy Azoty Polimerów Police

MZ

PGNiG prowadzi zaawansowane rozmowy biznesowe w sprawie kontraktów dla Baltic Pipe

KM

„Mamut” najstarsza w Polsce parowa pogłębiarka

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie