Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko

Opady burzowe i podtopienia. Aktualne informacje

W związku z intensywnymi opadami burzowymi w zlewni potoku Świdnik w miejcowości Świdnik i Tęgoborze pojawiła się powódź błyskawiczna, która spowodowała zniszczenia w infrastrukturze oraz zalania budynków mieszkalnych. 

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz przedstawicieli Wód Polskich poświęcone sytacji w regonie.

Aktualizacja z dnia 12.07.2021 z godz. 10.30

W dniu 12 lipca 2021 (na godz. 08:00)  zanotowano przekroczenie stanu alarmowego:

  • na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry: zlewnia Środkowej Odry – Korzeńsko (Orla).

W dniu 12 lipca 2021 (na godz. 08:00)  zanotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego:

  • na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry: 5 zlewnia środkowej Odry Środkowa Odra – Odolanów (Barycz), Kanclerzowice (Sąsiecznica), Barcinek (Kamienica).

Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie stanów niskich i średnich. Wysoki stan wody występuje w zlewniach Nysy Kłodzkie, Oławy, Baryczy, Neru, Noteci.

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie stanów niskich i średnich. Stan wysoki występuje miejscami w zlewni górnej Narwi, Łyny, Węgorapy, Pasłęki.

Wahania stanu wody obserwowane są w szczególności na mniejszych ciekach w związku ze spływem wód opadowych w zlewni.

Najbardziej gwałtowny przebieg zjawiska wystąpił w zlewni dolnego Dunajca. Gwałtowne wzrosty stanów wód odnotowano na Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach (w ciągu dwóch godzin o 276 cm, przekraczając stan ostrzegawczy o 127 cm), Łubince w Nowym Sączu (w ciągu dwóch godzin o 200 cm, przekraczając krótkotrwale (2h) stan alarmowy o 30 cm), Kamienicy w Nowym Sączu (w ciągu godziny o 70 cm). Stan alarmowy przekroczony został jedynie na Łubince w Nowym Sączu, a stan ostrzegawczy na Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach.

Najbardziej gwałtowny przebieg zjawiska i największe szkody po powodzi błyskawicznej wystąpiły na ciekach niekontrolowanych hydrologicznie (bez stacji automatycznych wodowskazowych), m.in. na potoku Świdnik. Wezbranie miało charakter lokalny, krótkotrwały, obecnie obserwuje się spadki stanów wód. W strefie stanów wysokich utrzymują się jedynie zwierciadła Białej Tarnowskiej w Koszycach Wielkich oraz Szreniawy w Biskupicach.

Miejscowości gdzie prowadzone były interwencje lub otrzymano zgłoszenia:

  • m. Tęgoborze gm. Łososina Dolna – zalane centrum miejscowości oraz droga krajowa – działania prowadzone przez Straż Pożarną;
  • potok Łubinka w Nowym Sączu przekroczył stan alarmowy, w centrum miasta woda mieściła się w wałach przeciwpowodziowych, pracownicy PGW WP monitorują sytuację w terenie;
  • m. Kraków – wystąpienie z koryta rz. Drwinki oraz przelanie się wód przez obwałowanie w rejonie ul. Seweryna Udzieli, podtopieniu uległy posesje. Powodem był niedrożny przepust w rejonie przejazdu kolejowego. Usunięto przetamowania siłami własnymi przez pracowników PGW WP ZZ;
  • powalone drzewo w korycie potoku Bibiczanka, ul. Górnickiego w Krakowie.  Drzewo usunięto siłami własnymi PGW WP;
  • lokalne podtopienia w gminie Zielonki, będących następstwem intensywnych opadów deszczu  i  stopnia zurbanizowania i zabudowy obszaru oraz spływu wód ze zlewni powyżej.

Pracownicy Wód Polskich są w terenie i rozpoczęli szacowanie strat i szkód po wczorajszym opadzie burzowym.

Zbiorniki przeciwpowodziowe pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, posiadają rezerwy powodziowe. Na zbiornikach na terenie województwa małopolskiego w tym zlewni Dunajca zaobserwowano zwiększone dopływy średniodobowe do zbiorników.

Z uwagi na prognozowane opady o charakterze burzowym mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanu wód szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych.


Służby Wód Polskich są w terenie. Grupa konserwatorów usuwa powstałe zatory.

Na obszarze Zarządu Zlewni Nowy Sącz odnotowano następujące zdarzenia:

– m. Obidza gm. Łącko: zatkane przepusty na dopływach do pot. Obidzkiego, w wyniku tego wystąpienie na drogę potoków oraz rumowiska – działania prowadzone są przez Straż Pożarną,

– m. Tęgoborze gm. Łososina Dolna – zalane centrum miejscowości oraz droga krajowa,

– Łubinka w Nowym Sączu przekroczyła stan alarmowy: w centrum miasta mieści się w wałach przeciwpowodziowych.

 Dziś służby terenowe Zarządu Zlewni  i Nadzorów Wodnych będą kontynuować weryfikację szkód oraz podejmować doraźne działania grup konserwatorów.

Sytuacja hydrologiczna 12.07.21 r., stan na godzinę 8.00

Stan alarmowy 1: Górna i Środkowa Odra 1;

Stan ostrzegawczy 3: Górna i Środkowa Odra 3. 

W ciągu minionej doby (06:00-06:00 UTC) opady o charakterze burzowym występowały na terenie całego kraju, głównie na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Najwyższe sumy odnotowano: Stara Kamienica (Kamienica) 80,6 mm, Pilchowice (Bóbr) 71,6 mm, Maków Podhalański (Skawa) 61,7 mm, Zieleniec (Bystrzyca Dusznicka) 55,5 mm. Na pozostałych stacjach wodowskazowych zanotowano opad poniżej 50 mm. Dziś strefa opadów będzie się kształtować w pasie od Dolnego Śląska, poprzez centrum kraju i Kujawy po Pomorze. Prosimy o uważne śledzenie komuniatów w serwisie: https://meteo.imgw.pl/

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

AB

PGZ Stocznia Wojenna – od skraju bankructwa do milionowych inwestycji. Prezes wyjaśnia fenomen

JK

Ukraina/ Szef MSZ: rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, nie kupujcie kradzionego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie