Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Akcja ratownicza na platformie

Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziła wczoraj wieczorem (3.08) akcję ewakuacji medycznej z platformy wiertniczej LOTOS PETROBALTIC. Jeden z pracowników platformy potrzebował pomocy medycznej i ewakuacji na ląd.

O godzinie 19.09 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego W Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: „ewakuacja medyczna”. Z przekaznych informacji wynikało, że pracownik platformy LOTOS PETROBALTIC, znajdującej się ok. 70 km na północ od Jastarni, odczuwał problemy z oddychaniem.

Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka, wystartowała w kierunku platformy o godz. 19.21. Po półgodzinnym locie śmigłowiec wylądował na platformie, a na jego pokład podjęto poszkodowanego. O godzinie 20.07 Anakonda wystartowała z platformy i skierowała się na lądowisko przyszpitalne 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 20.45 i poszkodowanego natychmiast przekazano służbom medycznym. O godzinie 21.05 załoga powróciła na lotnisko macierzyste Oksywie.

Była to 708. akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 19. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 372 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

źródło/ fot.: WP BLMW

Zobacz podobne

Ćwiczenia Marynarki Wojennej – OSTROBOK21 i KORMORAN21

BS

W Tczewie pokazano skrzynię z zatopionego w 1945 r. statku „Karlsruhe”

KM

PSG ukończyła budowę gazociągu – Białystok zabezpieczony energetycznie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie