Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Kalendarium historyczne – 3 sierpnia 1934 r. – sowiecki pancernik Marat z wizytą w Gdyni

Była to pierwsza i jedyna wizyta okrętów sowieckiej floty, przed II wojną światową w Gdyni, jedocześnie jedyna wizyta pancernika w historii gdyńskiego portu (pomijając oczywiście zawinięcia okrętów pancernych Kriegsmarine do bazy Gotenhafen). W wizycie wraz z „Maratem” uczestniczyły kontrtorpedowce „Kalinin” i „Wołodarskij”. Zespół, pod komendą admirała Lwa Gallera – dowódcy Floty Bałtyckiej ZSRS, odwiedził Gdynię w ramach rewizyty za rejs polskich kontrtorpedowców „Wicher” i „Burza” do Leningradu. Polskie okręty gościły nad Newą w dniach 24 – 29 lipca 1934, pod komendą Dowódcy Floty kontradmirała Józefa Unruga.

 Miesięcznik „Morze” w październikowym numerze z 1934 pisał o gdyńskiej wizycie:”…Dzięki starannie opracowanemu programowi oraz sprężystej organizacji, pobyt gości sowieckich wypadł bardzo okazale i pozostawił na nich głębokie wrażenie. Na całość programu złożył się cały szereg imprez rozrywkowych, przyjęć oraz wycieczek, zorganizowanych zarówno dla oficerów, jak i załóg. Admirał Galler oraz dwunastu wyższych oficerów złożyło nadto wizytę polskim władzom wojskowym w Warszawie.” 

„Marat”, zbudowany w Petersburgu/Piotrogrodzie jako „Pietropawłowsk” (w służbie 1915), był jednym z drednotów typu „Gangut”. Brał udział w walkach toczonych  na Bałtyku podczas I wojny światowej oraz później, już w barwach „czerwonej floty”, z tzw. interwentami. W 1921 nazwę zmieniono na „Marat”. Podczas II wojny światowej po zbombardowaniu w 1941 przez Luftwaffe osiadł na dnie w Kronsztadzie. Podniesiony, używany był później jako pływająca bateria w obronie Leningradu. Złomowany został w 1953.

Źródło.fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Po incydencie nad Morzem Czarnym oddziały NATO postawione w stan podwyższonej gotowości

BS

Polskie wyposażenie na belgijskich i niderlandzkich okrętach przeciwminowych

JJ

Zmarł „rektor rektorów”, „kapitan kapitanów”. Na wieczną wachtę odszedł Aleksander Walczak

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie