Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Kalendarium historyczne – 3 sierpnia 1934 r. – sowiecki pancernik Marat z wizytą w Gdyni

Była to pierwsza i jedyna wizyta okrętów sowieckiej floty, przed II wojną światową w Gdyni, jedocześnie jedyna wizyta pancernika w historii gdyńskiego portu (pomijając oczywiście zawinięcia okrętów pancernych Kriegsmarine do bazy Gotenhafen). W wizycie wraz z „Maratem” uczestniczyły kontrtorpedowce „Kalinin” i „Wołodarskij”. Zespół, pod komendą admirała Lwa Gallera – dowódcy Floty Bałtyckiej ZSRS, odwiedził Gdynię w ramach rewizyty za rejs polskich kontrtorpedowców „Wicher” i „Burza” do Leningradu. Polskie okręty gościły nad Newą w dniach 24 – 29 lipca 1934, pod komendą Dowódcy Floty kontradmirała Józefa Unruga.

 Miesięcznik „Morze” w październikowym numerze z 1934 pisał o gdyńskiej wizycie:”…Dzięki starannie opracowanemu programowi oraz sprężystej organizacji, pobyt gości sowieckich wypadł bardzo okazale i pozostawił na nich głębokie wrażenie. Na całość programu złożył się cały szereg imprez rozrywkowych, przyjęć oraz wycieczek, zorganizowanych zarówno dla oficerów, jak i załóg. Admirał Galler oraz dwunastu wyższych oficerów złożyło nadto wizytę polskim władzom wojskowym w Warszawie.” 

„Marat”, zbudowany w Petersburgu/Piotrogrodzie jako „Pietropawłowsk” (w służbie 1915), był jednym z drednotów typu „Gangut”. Brał udział w walkach toczonych  na Bałtyku podczas I wojny światowej oraz później, już w barwach „czerwonej floty”, z tzw. interwentami. W 1921 nazwę zmieniono na „Marat”. Podczas II wojny światowej po zbombardowaniu w 1941 przez Luftwaffe osiadł na dnie w Kronsztadzie. Podniesiony, używany był później jako pływająca bateria w obronie Leningradu. Złomowany został w 1953.

Źródło.fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

4,7 mln zł z budżetu państwa na projekt nowego mostu w Oławie

JJ

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

AB

Baltic Pipe: podmorski gazociąg dotarł na ląd w Polsce

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie