Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Technologie

GE partnerem Orlenu w morskiej energetyce wiatrowej: w planach koncesje na całym Bałtyku

Międzynarodowy koncern GE (z główną siedzibą w Bostonie w USA) został strategicznym partnerem technologicznym Orlenu w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że GE nie tylko jest „innowacyjną firmą z gigantycznym doświadczeniem w energetyce na wielu rynkach świata”, ale również posiada zakłady produkcyjne i tworzy łańcuchy dostaw w Polsce.

Daniel Obajtek powiedział, że podpisany list intencyjny i współpraca z GE Renewable Energy będzie dla Olenu wsparciem w przygotowaniu konkurencyjnych ofert w procesie ubiegania się o kolejne koncesje na produkcję energii wiatrowej na Bałtyku. 

„Orlen patrzy jednak nie tylko na polskie wybrzeże, ale szerzej – również na możliwości pozyskania koncesji w innych państwach nadbałtyckich” – zadeklarował szef koncernu. Podkreślił przy tym, że istotne jest, aby inwestycje Orlenu w energetykę wiatrową wiązały się ze zbudowaniem łańcucha dostaw i wartości w polskiej gospodarce.

„Inwestycje w farmy wiatrowe na samym polskim wybrzeżu Bałtyku wyniosą parędziesiąt miliardów złotych. To może się stać kołem zamachowym dla polskiej gospodarki” – mówił Obajtek. Podkreślił, że chciałby, aby docelowo w inwestycjach Orlenu na Bałtyku, które miałby być realizowane w przyszłości, 60 proc. stanowił tzw. local content (czyli żeby taki odsetek wartości usług i produktów został zrealizowany przez polskie firmy).

Jerome Pecresse, prezes GE Renewable Energy i wiceprezydent koncernu GE, podpisując memorandum o współpracy podkreślił, że planowana wielkość produkcji energii na Bałtyku może ulokować Polskę – w 2050 roku – w gronie pięciu największych rynków świata w morskiej energetyce wiatrowej. 

Zadeklarował, że koncern GE – wykorzystując m.in. swoją fabrykę łopat wirnikowych w Goleniowie, zakład produkujący turbiny energetyczne w Elblągu czy centrum badawczo-rozwojowe zatrudniające 1200 inżynierów – przyczyni się do zapewnienia Polsce taniej, niezawodnej, czystej i odnawialnej energii wiatrowej. „W umowie z Orlenem zobowiązaliśmy się do wspólnego rozwijania zdolności łańcucha dostaw w Polsce” – powiedział Jerome Pecresse.

W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego wziął udział minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Według niego, proces transformacji energetycznej w Polsce, który jest pochodną polityki klimatycznej UE, to nie tylko ogromne wyzwanie inwestycyjne, ale też wielkie szanse na pozyskanie nowych technologii i na nowe miejsca pracy w innowacyjnych obszarach gospodarki. 

Wicepremier podkreślił, że rozwój energetyki wiatrowej to w przyszłości szansa na atrakcyjną pracę w innowacyjnym sektorze dla osób zatrudnionych obecnie w branży wydobywczej i energetyce węglowej.

„Ten proces przekształceń w energetyce ma doprowadzić do tego, że Polska stanie się krajem silniejszym, bezpieczniejszym pod względem energetycznym, a Polacy zyskają dostęp do tanich oraz zdrowych dla człowieka i środowiska form wytwarzania energii” – mówił Jacek Sasin. 

„Orlen w ciągu najbliższych miesięcy stanie się multienergetycznym koncernem, który będzie zdolny zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce i bardzo aktywnie działać w Europie Środkowej” – zadeklarował.

Cindy Biggs, attache ds. handlowych ambasady USA w Warszawie, dodała, że bezpieczeństwo energetyczne, równoznaczne z bezpieczeństwem narodowym, jest ważnym aspektem dwustronnych relacji Polski i USA. 

Według niej, zaangażowanie technologiczne koncernu GE w sektor energetyki wiatrowej w Polsce jest również realizacją zobowiązań rządów polskiego i amerykańskiego w zakresie wsparcia dla lokalnej gospodarki i biznesu. Cindy Biggs mówiła też o gotowości udziału amerykańskich firm w rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce oraz w procesie przekształcania elektrowni węglowych na gazowe (jak np. współpraca Orlenu z GE w Ostrołęce). 

Daniel Obajtek przypomniał, że PKN Orlen zamierza w ciągu 10 lat przeznaczyć na inwestycje 140 mld zł. „Jesteśmy liderem transformacji energetycznej w Polsce” – deklarował, wskazując, że PKN Orlen jako pierwszy koncern Europy Środkowej zapowiedział dojście do zeroemisyjności w 2050 roku, a ponadto planuje w ciągu 10 lat obniżyć o 20 proc. emisyjność petrochemii, a energetyki – o 33 proc. 

Obecnie Orlen posiada jedną koncesję na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1200 MW, ale będzie ubiegał się o kolejne koncesje, aby uzyskać efekt ekonomii skali. 

Rozwój współpracy z GE również zależy od tego, ile koncesji uzyska PKN Orlen. „Przy odpowiedniej ilości koncesji wzrośnie nasza siła negocjacyjna wobec GE jako naszego partnera technologicznego” – powiedział Obajtek. Wyraził nadzieję, że sprawa przyznania kolejnych koncesji przez polski rząd rozstrzygnie się jeszcze w 2021 roku.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Fabryka Wody – 1 czerwca oficjalne otwarcie

KM

Największy okręt wojenny jaki odwiedził Gdynię

BS

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie zastępcą przewodniczącego EMSA

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie