Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Akcja – Renaturyzacja. Nowe tarliska powstały na Inie w Stargardzie

To doskonała wiadomość pokazująca, że wspólne działanie Wód Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy oraz jednej z firm komercyjnych, która przygotowała program grantowy, przynosi doskonałe efekty. Tarliska powstawały dwa dni. Do rzeki wprowadzono tony specjalnego żwiru. Już na pierwszy rzut oka widać, że tarlisko jest przygotowane właściwie. Doskonale wpisało się w estetykę cieku. Inwestycja jest doskonałym przykładem społecznej odpowiedzialności biznesu w praktyce.

Rewitalizacja tarlisk ryb litofilnych na rzece Ina na terenie Zarządu Zlewni w Stargardzie odbyła się w drugiej połowie sierpnia.  – Do rzeki wprowadziliśmy ponad 150 ton żwiru o odpowiednim uziarnieniu. Dno rzeki w tym miejscu pokryte było główne gruzem i śmieciami. Obecnie ryby zyskały wysokiej jakości miejsce tarliskowe, dzięki któremu skuteczniej przeprowadzą tarło. Wykonane pryzmy żwirowe wpływają również na poprawę siedliska w rzece. Przyczyniają się do oczyszczania wody, schładzają ją dzięki czemu zwiększa się zawartość tlenu w wodzie, są doskonałym miejscem bytowania ważnych organizmów – czytamy na profilu facebookowym Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy.

   „W renaturyzacji rzeki Iny brali udział również pracownicy Zarządu Zlewni w Stargardzie. Inicjatywa przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności największego cieku przepływającego przez Stargard, będącego jednocześnie miejscem bytowania wielu ryb, w tym ryb dwuśrodowiskowych: – Budujemy tarliska, mamy nadzieje, że poprawi to potencjał wędkarski i dobrostan rzeki Ina. Poprawiamy zakres populacyjny ryb wędrownych takich jak np. troć. Będzie to cieszyć wędkarzy, ale i ogólnie wszystkich ludzi, którzy kochają bogate i zróżnicowane środowisko wodne.” – mówi Szymon Sroczyński, dyrektor Wód Polskich w Stargardzie.

   Efekty akcji poznamy już w przyszłym sezonie. Prace udało się wykonać bez większych komplikacji. Tarlisko już spełnia swoją funkcję.

Źródło/fot.: Wody Polskie Szczecin

Zobacz podobne

Mimo powracającej suszy wody pitnej w Polsce nie zabraknie

AB

Port Szczecin-Świnoujście. Bilans 2019 roku

Autor

104. rocznica zaślubin Polski z morzem

AB

1 komentarz

Jato 1 września 2021 at 21:49

Potencjał wędkarski ?! Będąc nad wodą chciałbym zobaczyć w wodzie ryby, a nie łapiących je wędkarzy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie