Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

GAZ-SYSTEM ogłasza nabór projektów do Funduszu Naturalnej Energii. Czekamy na pomysły dla środowiska i klimatu!

Fundusz Naturalnej Energii jest innowacyjnym programem grantowym, organizowanym przez GAZ-SYSTEM. To już XIV edycja programu, w ramach którego spółka buduje trwałe relacje ze społecznościami lokalnymi na trasach realizowanych inwestycji, remontów i prac eksploatacyjnych.

W tym roku GAZ-SYSTEM przeznaczy ponad 400 tys. zł na dofinansowanie autorskich projektów realizowanych przez mieszkańców i organizacje lokalne. Samorządy, placówki oświatowe, stowarzyszenia oraz fundacje z terenów objętych programem mają możliwość ubiegania się o granty o wartości 15 tysięcy złotych. Środki będą przeznaczone na edukację ekologiczną oraz inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej. 

W tym roku o granty ubiegać się mogą organizacje z 31 powiatów i 26 miast. Wnioski będą przyjmowane elektronicznie, a proces ich rozpatrywania będzie prowadzony na bieżąco.

Program promuje tworzenie zielonych przestrzeni do wspólnej pracy oraz relaksu, a także leśnych obszarów dla przyszłych pokoleń. Każdego roku urozmaicamy nasz program o nowe elementy. W tej edycji stworzyliśmy kolejny już, czwarty obszar tematyczny, którego celem jest zachęcenie wnioskodawców do przygotowania kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość wyzwań środowiskowych oraz zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody. 

Zapraszamy do składania wniosków w jednym wybranym temacie z obszarów:

 • „Zielone pracownie” tworzenie miejsc i przestrzeni do edukacji ekologicznej opartej na eksperymentowaniu, rozwoju pasji, praktycznych działaniach w zielonej zagospodarowanej przestrzeni i laboratoriach oraz działania wykorzystujące stworzoną pracownię: infrastrukturę i sprzęt.
 • „Ogród marzeń” przystosowanie terenów zieleni do poznawania, doświadczania i obserwowania przyrody. To ścieżki edukacyjne, ogrody społeczne i przyszkolne, parki i inne tereny, na których zaplanowano trwałą infrastrukturę służącą ludziom i bioróżnorodności oraz działania wykorzystujące te tereny do obcowania z przyrodą.
 • „Drzewa blisko nas” zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.
 • „Kampanie edukacyjne” przygotowanie działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, angażujące lokalną społeczność w pomaganie przyrodzie oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych. Kampanie powinny cechować się innowacyjnymi pomysłami i metodami, formą dostosowaną do grupy odbiorców oraz ograniczać produkcję jednorazowych środków przekazu typu ulotki, naklejki.


Tegoroczna edycja programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii została ogłoszona przez GAZ-SYSTEM w poniższych powiatach i miastach na terenie całego kraju:     

 • powiaty: gdański, aleksandrowski, grudziądzki, toruński oraz miasta: Gdańsk, Grudziądz,
 • miasto Świnoujście,
 • powiaty: międzyrzecki, gryficki oraz miasta: Goleniów, Maszewo, Stargard, Lwówek, Międzychód, Strzelce Krajeńskie,
 • powiaty: gryfiński, pyrzycki,
 • powiaty: zielonogórski oraz miasta: Wolsztyn, Świebodzin,
 • powiat legnicki oraz miasto Polkowice,
 • miasta: Mińsk Mazowiecki, Karczew, Otwock, Konstancin-Jeziorna,
 • powiaty: pruszkowski, Warszawa, warszawski zachodni, legionowski,
 • powiat kozienicki,
 • powiaty: bielski, oświęcimski oraz miasta: Bielsko-Biała, Skoczów, Jaworzno, Sławków, Chełmek, Chrzanów, Bukowno, Libiąż,
 • powiaty: raciborski, kędzierzyńsko-kozielski, rybnicki, miasto: Rybnik,
 • powiaty: krakowski, proszowicki oraz miasto Kraków,
 • powiaty: puławski, kraśnicki, opolski, niżański, leżajski, łańcucki, rzeszowski, brzozowski, stalowowolski.


Patronat honorowy nad tegoroczną edycją programu grantowego objął Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Partnerem społecznym Funduszu Naturalnej Energii jest Fundacja „Za górami za lasami”.

Szczegółowe informacje o uruchomieniu programu i elektroniczny formularz wniosku o dofinansowanie zamieszczone są na stronie internetowej www.gaz-system.pl w zakładce ESG > Fundusz Naturalnej Energii. 

Na wnioski czekamy do 31 lipca 2024 roku. 

źródło; Gaz- System / fot. archiwum

Zobacz podobne

Żuraw Liebherr zwiększy operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.

KM

 Luna, luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany w Hamburgu

BS

Święto Wojska Polskiego w Świnoujściu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie