Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Największy na świecie kontenerowiec przepłynął Kanał Sueski

Największy na świecie kontenerowiec Ever Ace o długości 400 metrów po raz pierwszy przepłynął Kanał Sueski, poinformowała w sobotę administracja kanału.

„Kontenerowiec Ever Ace, który pobił rekord w liczbie kontenerów – 23 992 – po raz pierwszy przepłynął Kanał Sueski w składzie kolumny południowej”, głosi otrzymany przez Sputnika komunikat prasowy. Długość statku wynosi 400 metrów, szerokość – 61,5 metra, maksymalna wyporność to około 235 tysięcy ton.

Statek opuścił stocznię w tym roku i pływa pod flagą Panamy. Statek płynie z ChRL do Niderlandów i należy do firmy Evergreen, której kontenerowiec zablokował ruch na Kanale Sueskim na sześć dni w marcu. Według danych administracji kanału w 2020 roku przez kanał przepłynęło 210 statków firmy, a od początku tego roku już 145 statków Evergreen, jednego z największych klientów kanału.

Zgodnie z tradycją na statek weszło dwóch najbardziej doświadczonych pilotów kanału i wręczyło załodze pamiątki na cześć pierwszego przepłynięcia.

„Przepłynięcie największego na świecie kontenerowca świadczy o zaufaniu społeczności żeglarzy w zdolność Kanału Sueskiego do przyjęcia obecnych i przyszłych generacji tego typu statków. Kanał jest w stanie pomieścić 100% światowej floty kontenerowej dzięki nowemu korytu”, powiedział szef administracji kanału Osama Rabia.

źródło https://pl.sputniknews.com/ fot.vesselfinder

Zobacz podobne

Polskie transatlantyki w II Wojnie Światowej

BS

Bursztynowy konkurs Visit Gdańsk. Do wygrania bilety, gry planszowe i… bursztynowe nalewki

KM

Przyznane zostały nagrody „Statek Roku” i „Żagiel Radia Gdańsk” !

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie