Polski Portal Morski
Aktualności

Trójmiasto na 2. miejscu w Polsce w rankingu potencjału inwestycyjnego

Z wynikiem 7,1 punktu w 10-stopniowej skali Trójmiasto jest na drugim miejscu ex aequo z Poznaniem w ocenie polskich miast pod względem atrakcyjności inwestycyjnej – wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”.

Prezentacja dokumentu opracowanego na podstawie badania Business Environment Assessment Study (BEAS) odbyła się we wtorek w Gdańsku.

W trzeciej edycji badania BEAS Trójmiasto zajęło drugie miejsce ex aequo ze stolicą Wielkopolski Poznaniem. Średnia ocena Gdańska, Gdyni i Sopotu wyniosła 7,1 punktu w 10-stopniowej skali i jest to spadek tylko o 0,3 punktu w porównaniu z rokiem 2019. Najwyższe oceny Trójmiasto otrzymało za takie aspekty jak: miejsce do życia (7,8 p.), potencjał edukacyjny (7,7 p.) oraz infrastruktura (7,6 p.).

„Trójmiasto utrzymuje wysoką pozycję w rankingu, to nie zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat. Pandemia COVID-19 też nie osłabiła pozycji aglomeracji. W dalszym ciągu nasi respondenci bardzo cenią Trójmiasto za takie czynniki jak lokalizacja, infrastruktura oraz potencjały ludzki i edukacyjny. Na przykład coraz więcej jest osób chętnych do pracy i przeprowadzki do Trójmiasta z zagranicy i to nie tylko z naszych krajów sąsiednich, ale państw bardziej odległych, takich jak Włochy, Hiszpania czy Grecja” – powiedział dziennikarzom Artur Skiba, prezes zarządu spółki Antal, która wraz z firmami Cushman&Wakefield oraz Vastint, sporządziła BEAS.

Udział Trójmiasta wraz z całym województwem pomorskim w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Polsce stanowi ok. 13 proc. ich wartości. W regionie działa prawie 3,8 tys. firm z udziałem obcego kapitału.

Według BEAS magnesem, który przyciąga inwestorów do Trójmiasta, jest obecność odpowiedniej infrastruktury transportowej i połączeń kolejowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Transport drogowy był w Gdańsku, Gdyni i Sopocie wskaźnikiem, który odnotował najwyższy wzrost z 7,4 p. w 2019 r. na 7,6 p. w 2021 r.

Wartością dodaną dla pomorskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej – jej zasoby wynoszą obecnie ponad 888 tys. m kw., a ponad 134 tys. m kw. jest w budowie.

Wysoki w Trójmieście jest potencjał edukacyjny. W aglomeracji istnieje osiem publicznych wyższych uczelni, w tym Uniwersytet Morski w Gdyni jako największa państwowa uczelnia morska w Europie oraz 14 prywatnych. W Trójmieście studiuje dziś 75,6 tys. osób. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynierii (16,6 tys.), finansach (12,7 tys.), a następnie w IT (5,3 tys.).

„Patrząc na tegoroczne wyniki badania, można zauważyć, że Trójmiasto ma jeden z najwyższych wskaźników potencjału edukacyjnego w Polsce, co oznacza, że na Pomorzu pracodawcy czy też nowi inwestorzy mogą znaleźć wielu wykwalifikowanych pracowników z różnych sektorów. Dodatkowo, Trójmiasto plasuje się na 4. miejscu wśród badanych miast, jeżeli chodzi o wysoki poziom kompetencji inżynieryjnych wśród studentów. To ważny wskaźnik dla inwestorów z branży produkcyjnej” – wyjaśnił Skiba.

W badaniu BEAS analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.

Badania BEAS zrealizowano wśród szefów 809 firm w siedmiu największych miastach i ośrodkach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi.

źródło PAP/ fot. istock

Zobacz podobne

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla elektrowni wiatrowej Baltica 1

KM

Polsko-litewski gazociąg już gotowy

KM

Trzy niszczyciele min dla Marynarki Wojennej. Umowa podpisana.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie